| R3SP3CT a întrebat:

Azi am dat examenul la limba romana si nu sunt sigur daca am scris bine la subiectul 2, exercitiul 6.
Eu am scris: Cum vine profesoara, voi pleca. Sau cam asa ceva. Oricum, spuneti-mi va rog daca subordonata e predicativa.

Răspuns Câştigător
| GeorgianaEuu a răspuns:

Si eu sunt tot in clasa a 8-a :3 deci.din pacate nu e predicativa..trebuia sa ai in propozitia principala un verb copulativ(a fi, a deveni, a ramane etc) iar verbul a pleca nu e copulativ.Propozitia "cum vine profesoara" este circumstantiala de timp sad

5 răspunsuri:
| 123lalala a răspuns:

Nu e predicativa

| DiannaaMiha a răspuns:

Http://www.evz.ro/......4250.html- BAREMUL de corectare

subordonat nu este predicativa ci completiva de timp
cand voi pleca?-cum vie profesoara

| dyanakitty a răspuns:

Nu asta nu e predicativa uite un exemplu eu asa am scris " Intrebarea este cum va fi vremea maine."

| xNNNrot a răspuns:

Nu e bine. Ca predicativa sa fie subordonata trebuie sa contina un verb copulativ, de exemplu : "Problema este cum ajungem acolo."
Uite un barem aici, dar nu este oficial : http://meditatii-la-romana.blogspot.ro/......onala.html
PS: Si eu am dat examenul azi. :-*

| acidliric a răspuns:

Si cei care ati scris propozitia predicativa, ati subliniat predicatele / incercuit elementul de relatie!? Eu unul nu am subliniat din cauza ca cei ce ne supravegheau ne-au spus ca daca subliniam putem lua 1 ca se considera semn... voi cum ati procedat la ex. 6?