| R3SP3CT a întrebat:

Ce ati scris azi la examenul de admitere, la romana, la subiectul 2, exercitiul 2, valoarea morfologica al lui "nostru" (personajul nostru)?

11 răspunsuri:
| MiculFaraon a răspuns:

Adjectiv pronominal posesiv

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Adjectiv pronominal posesiv happy

| 123lalala a răspuns:

Adjectiv pronominal posesiv, deoarece statea pe langa substantivul " personajul"

| Roxxanaaaa a răspuns:

Eu am scris decat adj posesiv crying

| gabriela15 a răspuns:

Exercitiul 3. a adjectiv pronominal posesiv

| ριтιq a răspuns:

Adj pronominal posesiv

| anatebesk a răspuns (pentru ριтιq):

Dar la poarta, il si conversatiile

| XsupermenX a răspuns (pentru anatebesk):

Poarta=verb predicativ
il=pron pers
conversatiile=subst comun simplu

| ριтιq a răspuns (pentru anatebesk):

Poarta- verb predicativ
il-pronume personal
conversatiile-substantiv comun

| sanda45 a răspuns:

Sincer e putin cam derutant chiar si pentru mine..."personajul" este la singular si "nostru" la plural, si nu se face acordul deci "nostru" nu se acorda in gen numar si caz cu substantivul determinat=>pronume posesivwinking

| sanda45 a răspuns (pentru sanda45):

Evident ca nu sunt sigura, m-am gandit la asta abia dupa ce-am iesit din examen..si eu am scris adjectiv pronominal posesiv...