| AlexCOOL60 a întrebat:

Salut.Ce este o trufa?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Trufele sunt ciuperci care cresc in pamant, in simbioza cu radacinile anumitor specii de copaci.
Detalii aici: http://www.fermierul.ro/modules.php?name=News&file=article&sid=80
Bafta!

6 răspunsuri:
| ChuPaChuPsPinK a răspuns:

Nume dat mai multor specii de ciuperci comestibile de culoare violetă-negricioasă, în formă de cartofi, care cresc în pământ (Tuber). Ciupercă comestibilă în formă de cartof, de culoare violetă-negricioasă, care se dezvoltă în pământ

| AntoniaOrman a răspuns:

Ciuperci.

| AncaVG a răspuns:

Salut! O trufa poate fi o bomboana sau poate fi si o ciuperca.

| MirceaGuita a răspuns:

TRÚFĂ1, trufe, s.f. 1. Nume dat mai multor specii de ciuperci comestibile de culoare violetă-negricioasă, în formă de cartofi, care cresc în pământ (Tuber). 2. Produs de cofetărie făcut dintr-o cremă de ciocolată. – Din fr. truffe.

TRUFÁ vb. tr. 1. a garnisi cu trufe (2). 2. (fam.) a împăna, a umple (cu). 3. a înșela, a duce de nas; a escroca. (< fr. truffer)

| Delia21 a răspuns:

Trufele sunt o specie de ciuperci comestibile, foarte scumpe, deoarece este dificilă găsirea lor. Ele cresc în pădure, în sol, la o adâncime de 3-15 cm pe rădăcinile unor specii de arbori, cum ar fi: stejar, alun, pin, fag

| Robby994 a răspuns:

Trufele sunt ciuperci care cresc in pamant, in simbioza cu radacinile anumitor specii de copaci. Trufele sunt cunoscute de mii de ani pentru aroma si gustul lor absolut deosebite, care le transforma in adevarate delicatese.