| edani99 a întrebat:

Ce facultate imi recomandati daca la liceu urmez profilul de filologie? Si ce meserie pot avea de pe urma respectivei facultati?

Răspuns Câştigător
| PrecioussGirl a răspuns:

Daca muncesti, adica sa inveti foarte bine engleza si de ce nu, si alta limba care iti place, da. In ziua de azi conteaza foarte mult sa stii o limba straina, si daca o stii si la perfectie, esti si mai bun. La nivel mediu, stie toata lumea.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi pe www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.

| PrecioussGirl a răspuns:

Daca stii o limba straina, in special engleza, poti sa mergi la facultatea de limbi straine. Meditatoarea mea de engleza a facut aceasta facultate si lucreaza la o firma de IT pentru ca stie la perfectie engleza, mai face si meditatii si isi scoate bani frumosi.
Poti merge la facultatea de litere dar dupa nu faci mare lucru cu ea.
Poti face facultatea de istorie, de geografie, jurnalism, drept.
Oricum cel mai bine iesi daca faci facultatea de imbi straine, indiferent de limba pe care o stii.
Si important este sa faci o facultate de stat, la zi. Sa tii minte asta pentru cele private scot absolventi cu studii superioare pe banda rulanta. Putini sunt cei care invata la privat.

| edani99 explică (pentru PrecioussGirl):

Este un raspuns foarte bun, si da, imi place mult limba engleza si as vrea sa lucrez in USA. Crezi ca am vreo sansa?

| PrecioussGirl a răspuns (pentru edani99):

Daca muncesti, adica sa inveti foarte bine engleza si de ce nu, si alta limba care iti place, da. In ziua de azi conteaza foarte mult sa stii o limba straina, si daca o stii si la perfectie, esti si mai bun. La nivel mediu, stie toata lumea.

| Mussette a răspuns:

Universitatea si devii profesor;
SNSPA
Facultatea de drept;

| Grasshoper a răspuns:

La drept e bine dupa filologie!