| RummyOficial a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa nu-mi mai apara exitcode=2 la free pascal?

Răspuns Câştigător
| alexb123 a răspuns:

Exitcode=2 la Free Pascal inseamna ca folosesti un fisier care nu exista sau nu se afla in directorul de unde ruleaza programul. Creeaza intai fisierul si dupa da-i Run la program.

| RummyOficial explică (pentru alexb123):

Mersi....am facut asa, dar cred ca nu am pus numerele cum trebuie.

| alexb123 a răspuns (pentru RummyOficial):

Mie mi-a mai aparut si exitcode 212 parca sau ceva de genu(in orice caz era peste 200), asta din cauza ca o valoare intreaga(integer) lua o valoare alta decat integer, de exemplu integer a:='abcde', si de aici mai apare si eroarea asta. Poti sa vezi cum e organizat fisierul sau cand vrei sa citesti din el sa fie conditia de citire cum trebuie.