| IonelaaaS a întrebat:

Ceva site-uri bune unde pot gasi informatii despre imparati romani,zeitati si mitologie romana, scriitori, poeti sau istoria Romei si a Imperiului roman? big grin
Mersiwinking

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Gasesti pe google cacalau.ti-e lene?

| IonelaaaS explică (pentru express11):

Nu am chef sa iau totul de pe wikipedia straight face

| express11 a răspuns (pentru IonelaaaS):

Atunci mai asteapta! bafta!

| express11 a răspuns (pentru IonelaaaS):

O sa-ti apara mai multe site-uri.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Mitologia romana se imparte in mai multe etape. In special cea de dinaintea fondarii Republicii este cea mai interesanta si cea mai veche. Ea are influente latine si etrusce.
In timpul Republicii, zeii devin mai preocupati de aspectul lor. Iar in timpul Imperiului, mitologia romana imprumuta de la egipteni, orientali, traci si de la toate popoarele cucerite.

Ai mai jos un site despre mitologie romanilor, istoria Romei si multe altele. Principalii zei romani erau asemanatori cu cei ai grecilor.

https://mythologica.ro/zeii-romani-si-mitologia-romana/