| Dumitru_Andrei_Lucian_1990 a întrebat:

Salut cum se obtin fractii zecimale? dau funda

Răspuns Câştigător
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Hei
Linia de fracție înseamnă impartire si ca sa obții o fracție zecimala din una ordinara împărți numărul de sus (numărătorul) la cel de jos (numitorul).
Exemplu:
1/2=1:2=0.5
4/3=1,(3)
Daca numitorul este un număr care se termina in 0, trebuie sa ai după virgula atâtea nr cate zerouri are numitorul.
Exemplu:
56/10=5,6
56/100=0,56
56/1000=0,056
56/10000=0,0056
56/10 la puterea a 7-a= 0, 0000056

Sper ca te-am ajutat!
Funda?

2 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Incercand sa citesti si sa inveti dintr-o culegere?

| Geancarla a răspuns:

Fractiile sunt de doua tipuri:

-fractii ordinare

-fractii zecimale

Fractiile ordinare sunt de exemplu 3/5(3 supra 5, dar eu nu pot sa fac linia de fractie)

Iar fractiile zecimale sunt de exemplu 2, 37

Pt. a obtine o fractie zecimala impartim numaratorul la numitorul unei fractii ordinare