| fumez a întrebat:

Salut, daca am media la purtare 5 pe semestrul 1, mai am vreo sansa in semestrul 2 sa trec clasa? Daca iau 10 la purtare, nu se calculeaza media sem 1 + media sem 2 impartit la 2?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus vei avea media anuala de 7, 50 si nici o problema in a absolvi clasa.
Asa se calculeaza media anuala, suma mediilor semestriale impartita la 2.

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Poarta-te totusi respectuos ca sa castigi aprecierea profesorilor si a colegilor.Nu incalca disciplina scolara.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi trece în anul următor ( clasa următoare ) deoarece media anuală va fi de 7, 50 ( dacă iei 10 în semestrul 2 )!

"Art. 191 - (5) Media anuală la fiecare disciplină este dată de media aritmetică a celor două medii semestriale, calculată cu două zecimale exacte, fără rotunjire.
Art. 197. - (1) Sunt declaraţi promovaţi elevii care, la sfârşitul anului şcolar, obţin la fiecare disciplină de studiu/modul cel puţin media anuală 5, 00/calificativul "Suficient", iar la purtare, media anuală 6, 00/calificativul "Suficient".
(2) Elevii liceelor pedagogice şi ai liceelor teologice şi militare care obţin la purtare, media anuală mai mică de 8, 00, nu mai pot continua studiile la aceste profiluri. Aceşti elevi sunt obligaţi să se transfere, pentru anul şcolar următor, la alte profiluri." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În următorul semestru, trebuie să dai dovadă că poți fi și înger, nu doar drăcușor. Sunt multe șanse să promovezi, dar ai grijă cu absențele, dar mai ales cu disciplina. Totul depinde de tine.