| GulDan a întrebat:

Salut dati-mi si mie cele mai importante lectii la chimie, geografie, istorie si fizica...nu neaparat la scoala asa pentru cultura mea generala sa aflu cat mai multe care sunt cele de baza.

Răspuns Câştigător
| Buubbu a răspuns:

La chimie, baza stă în lecțiile din generală. Trebuie să știi: Tot ce ține de atom, să calculezi masa molară, masa moleculară, raportul atomic, raportul de masă și concentrația procentuală, despre reacțiile chimice (felurile acestora, care sunt reactanții, produșii de reacție, să stabilești coeficienții etc.), despre valențe, despre elementele cele mai importante (oxigen, hidrogen, aluminiu, cupru, calciu, carbon etc.) despre acizi, depre oxizi (felurile acestora, proprietăți fizice și chimice etc.), să rezolvi probleme de genul: Câți moli de acid clorhidric reacționează cu 120 g Zinc de puritate/concentrație 20%? Și. cam atât.
La istorie, trebuie să știi în primul rând câte ceva din istoria României (domnitori, războaie importante, date importante precum unirea României cu Basarabia, Bucovina, Transilvania etc. ) Mai trebuie de asemenea să știi câte ceva despre hitlerism, fascism etc., primul și al doilea război mondial și urmările acestuia etc., Despre marile personalități ale lumii (cercetători, oameni de știintă, muzicieni etc.) și despre daci și romani.
La Geografie în primul rând despre România (suprafață, vecini, relief, ape, climă, poziție geografică, orașe, populație, ramuri industriale etc.), să știi să indici pe hartă continentele, oceanele, ape, unități de relief etc., câte ceva despre Europa și celelalte continente... și cam atât.
La fizică. nu mă pricep. Profu' e de vină.
Sper că te-am ajutat. happy