| alexhandsport a întrebat:

Dupa mute dezbateri impreuna cu mama am hotarat sa ma mut de la mateinfo la biochimie de pe clasa a 10-a pentru ca vreau sa merg la medicina big grin si nu are rost sa stau la mateinfo, dar este o problema, profilul de biochimie la care merg-mai precis clasa, este cel mai bun profil din judet cu elevii de elita doar ca este biochimie intensiv engleza si eu nu prea le am cu anglea, adica stiu dar foarte putin si nu am bazele. Ce sa fac sa invat vara asta engleza macar sa stiu mai mult decat stiu acum?
Ce carti sa imi cumpar? Cum sa invat cuvinte mai multe in engleza?

11 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Ce mai eficient este sa angajezi un meditator, singur e mai dificil sa inveti avand in vedere si termenul scurt, 2 luni.

| Eva9610 a răspuns:

Cel mai bine este sa faci pregatire cu un profesor, iar timpul pe care-l petreci acasa il poti umple cu vizionarea filmelor in limba engleza fara subtitrare, asa iti poti da seama daca intelegi cat de cat, iar cuvintele pe care nu le stii le poti cauta in dictionar....iti poti cumpara cd-uri.In felul asta poti invata destul de repede, limba engleza nu e grea, trebuie doar sa-ti placahappy

| marktheshark a răspuns:

Poti invata si online http://ro.talkenglish.com/

| Edeline a răspuns:

Ei bine, daca nu ai posibilitatea sa iti bagi un meditator poti cauta pe internet cateva cursuri online de engleza.sunt gratuite insa te ajuta doar sa inveti lucrurile de baza si atat. oricum din punctul meu de vedere tin sa te felicit pentru alegerea facuta.ca sa te faci medic trebuie sa faci multe sacrificii si este nevoie de munca asa ca iti urez succes si nu lasa nimic sa iti stea in calea realizarii planului tau! nici chiar engleza! si daca te gandesti mai bine ai nevoie de putina engleza pentru ca te ajuta sa te descurci mult mai usor in anumite situatii.

| alexhandsport explică (pentru Edeline):

Sper sa nu ma abat de la calea pe care am ales-o. La mateinfo erm elevul de 10 la info pe care profesoara il scotea la tabla din 3 ore cam 2, si invatam deci puteam face o cariera "frumoasa", zic unii, cu informatica pentru ca se castiga multi bani din ea. Am fost pus sa aleg intre informatica ( 3 ani facultate, multi bani ) sau medicina (6 ani facultate + rezidentiat, putini bani la inceput), si a fost o decizie grea pentru ca voi fi barbat adica cel care aduce bani in viitoarea mea familie; dar nu am ales cu gandul am ales cu inima zic eu si sper sa fie alegerea buna. Pentru multi banii inseamna totul, pentru mine a face bine inseamna mai mult decat toti banii. am dreptate elniva?

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru alexhandsport):

Uite, eu sunt la medicină, trec acum în anul 2. Dacă ești la mate-info îți va fi aproape imposibil să reziști, iar dacă vrei să dai la medicină și te mai gândești și la o familie...pfff...cam greu: ori una, ori alta!
Așa că pune mâna pe engleză la cel mai serios mod, asta dacă vrei să mergi pe biochimie cu engleză intensiv. Va fi greu, dar în final vei vedea că a meritat tot efortul happy

| alexhandsport explică:

P.S: nu cred ca imi permit meditatii

| lexi21 a răspuns:

Sa sti ca profilul de biochimie bilingv engleza e putibn supraevaluat. Depinde foarte mult de profesorii care predau cat va fi de dificil. Cat despre engleza, daca vrei sa iti cresti rapid nivelul iti recomand Destination. E o culegere ft bine structurata care iti imbunatateste atat gramatica cat si vocabularul. Daca o termini vara asta ai mari sanse sa cresti cu un nivel. Exista destination B1 B2 care e echivalentcu FCE si C! C2 echivalentul a CAE si CPE

| Lavlav a răspuns:

Faci pregatire si insisti pe cuvinte, reguli, timpuri.Succeswinking

| bIstAnsSor a răspuns:

Pai in primul rand, pentru a invata engleza nu trebuie sa citesti ci sa auzi. este esential... daca vrei sa inveti engleza repede, incearca sa vorbesti engleza acasa cu partintii tai. stiu ca parintii sunt exigenti cu astfel de chestii, dar te va ajuta foarte mult

| alexhandsport explică (pentru bIstAnsSor):

Nu pot sa vorbesc cu parintii pentru ca ei nu stiu engleza...