| MILaurentiu999 a întrebat:

Imi poate da cineva niste exemple cum as putea să-mi maresc vocabularul in limba engleza? Tin sa mentionez ca nu am persoane cu care să comunic in aceasta limba.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi filme in limba engleza dar repeti scenele eu asa am inatat limba engleza, descarci easy english e o aplicatie care o recomand se gaseste gratis in magazin aps, cauta cuvinte mai ales alea importante macar 3000 si 200 de verbe, nu isi imagina ca o limba se invata usor
http://www.talkenglish.com/vocabulary/top-2000-vocabulary.aspx

http://www.linguasorb.com/english/verbs/most-common-verbs/

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cititul e primul care iti dezvolta vocabularul. Normal ca trebuie sa stai si cu dictionarul aproape.

| iamprettybored a răspuns:

Uită-te la seriale în engleză (mai bine decât filme, pentru cî unele cuvinte/expresii se repetă și așa le reții mai ușor), cu subtitrare în engleză, nu română, ca să vezi cum se scriu cuvintele auzite, și dacă nu știi ce înseamnă, pui pauză și cauți în dicționar.
E o metodă bună pentru că așa înveți cum să folosești anumite cuvinte și expresii într-un context, și în același timp auzi și pronunția.
Totuși s-ar putea ca această metodă să nu îți fie de ajutor dacă ești complet străin de limba engleză. Dar din moment ce vrei să-ți îmbogățești vocabularul, probabil că deja ești familiarizat(ă) cu unele expresii și reguli de bază.
De asemenea ajută foarte mult să citești cărți în engleză, și să verifici dicționarul dacă nu știi sensul unui cuvânt, mai ales că acum se găsesc cărți în engleză prin toate librăriile.

Multă baftă! happy