| anonim_4396 a întrebat:

Salut legat de competentele la limba romana la engleza si digitale, la sfarsit de clasa a 12-a in ce consta la limba romana? cum se desfasoara acea competenta? orala am inteles, se intra cate 5 in clasa? dupa nume si ce se va discuta?

Răspuns Câştigător
| Dee0tzaA a răspuns:

La limba romana: intra cate 6 elevi deodata, extragi un biletel cu un text pe baza caruia sunt formulate 3 intrebari la subiectul unu(ex: carui stil functional ii apartine textul, 2 idei reprezentative in text, motive litarare sau tema textului etc). La subiectul 2 cel mai probabil va fi un text argumentativ( opinia) sau sa tii un discurs legat de o problema. Daca esti primul care sustine proba ai 15 min sa rezolvi pe ciorna exercitiile, iar daca nu, poti sa rezolvi pana iti vine randul. Poti merge cu ciorna in fata, sa citesti direct, dar cel mai ok ar fi sa privesti profesorul pe cat mai mult posibil, pe toata durata evaluarii. Inainte sa incepi sa spui rezolvarea exercitiilor trebuie sa citesti cu voce tare textul.
La competentele digitale, vei avea o lista cu cerinte simple, cum ar fi sa creezi un fisier word, cu informatii despre o personalitate, sa creezi un folder in care sa pui fisierul word si o imagine care se cere, sa denumesti fisierul, sa scrii cu times new roman de 12, sa ai aliniament de 1.5 etc. Am dat doar un exemplu dar astea is cele mai intalnite. bineinteles ca pentru informatii poti folosi internetullaughingchiar se precizeaza in cerinta sa folosesti un motor de cautare.
La engleza, la fel 6 in sala, extragi un biletel, rezolvi pe ciorna si citesti cu voce tare rezolvarile cand iti vine randul. timp minim de rezolvare 15 minute. vor fii 2 subiecte, primul cu 3 cerinte si al doilea cu o opinie referitoare la o problema. la primele 3 cerinte nu trebuie sa scrii mult, is parerile tale personale, in maxim 2-3 randuri, iar la ultima la fel, doar ca ceva mai lung.
sper ca te-am ajutat! succes!

| anonim_4396 explică (pentru Dee0tzaA):

Iti multumesc!

2 răspunsuri:
| musiiic a răspuns:

O să tragi un subiect. O să trebuiască să rezolvi exerciţiile pe care le ai pe foaie în aproximativ 15 minute. E indicat să îţi scrii câteva idei pe o ciornă, dacă nu cumva tot răspunsul, deşi ar fi mult mai bine să nu citeşti pur şi simplu de pe foaie. Dacă răspunsul tău nu e satisfăcător, profesorul îţi va pune întrebări legate de acel exerciţiu.
Asta este tot. Singurul lucru care este adus în plus faţă de un examen scris este faptul că rezolvarea o discuţi direct cu profesorul, fără ca acesta să se uite singur pe lucrarea ta. E ca şi cum ai fi ascultat la clasă.