| pitbullbulterier a întrebat:

Salut, ma ajuta si pe mine cineva? : Luni am evaluarea nationala din clasa a -8 -a si banuiesc ca la prima compunere ne va da ori sa argumentam titlul ori mesajul textului.
Imi puteti spune cum sa incep argumentarea, dar si incheiere la amndoua compunerile?

4 răspunsuri:
| GabyAdicaEu a răspuns:

Incepi cu "In opinia mea, textul Cutarescu scris de Popescu prezinta : " La titlul trebuie sa spui daca e scurt sau lung, daca are figuri de stil, daca se regaseste in text, daca are semnificatie speciala, daca este vreo greseala intentionata in el, daca prezinta onomatopee, sinonime, antonime puse una langa alta. Mesajul textului il compui cu ajutorul figurilor de stil pe care le exemplifici si le dai intelesuri, iti dai parerea cu privire la mesajul textului, observi greselile intentionate, eventual te uiti dupa chestii magice/anormale: cifre speciale > 3, 7, 13...nume speciale> Lefter ( care reprezinta anumite caracteristici ale personajului prin numele ales de autor ). Cu alte cuvinte cauti tot ce iese in evidenta prin lucruri placute sau neplacute.

| AgentBomboana007 a răspuns:

Textul argumentativ se incepe cu:
*Se stie ca...
sau
*In opinia mea...
apoi
*In primul rand...
*In al doilea rand...
* sa dam un mic exemplu...
*In concluzie...
sa pui virgula in loc de puncte, puncte.
sa folosesti: deoarece, pentru ca, fiindca, precum.
trebuie sa spui ceva pozitiv si ceva negati. deocamdata atata deoarece acum trebuie sa fug la scoala. Bafta!

| teodorafgm a răspuns:

Buna! Si eu sunt tot on clasa a 8-a. Titlul nu cred ca o sa ne dea deoarece s.a dat la simulare. Cat despre mesaj poti incepe astfel: eu cred ca....sau:in opinia mea... Te sfatuiesc sa repeti si basmul

| teodorafgm a răspuns:

Buna! Si eu sunt tot on clasa a 8-a. Titlul nu cred ca o sa ne dea deoarece s.a dat la simulare. Cat despre mesaj poti incepe astfel: eu cred ca....sau:in opinia mea... Te sfatuiesc sa repeti si basmul, schita, nuvela. Te pup si bafta multa :**