| Annnonim12 a întrebat:

Ma tot contrazic cu un prieten in privinta conjunctiei "si". Se incepe vreodata o propiztie cu "si"? Daca da, atunci cand, vreau exemple!

Răspuns Câştigător
| TheValoareGirl a răspuns:

Din punct de vedere gramatical, "si" este conjunctie coordonatoare, deci introduce in fraza o propozitie aflata in acelasi raport fata de prima sau un cuvant care are aceeasi functie sintactica. De exemplu:
Am cumparat un caiet si un pix ("un caiet" -> Complement direct; "un pix" -> Complement direct)
Saaau
Am cumparat o carte/1 si/ am dat-o la scoala. /2 (propozitia 1 si propozitia 2 se afla in raport de coordonare)
Deeeeci
O fraza nu poate incepe cu "si", dar o propozitie da, atata timp cat are legatura cu cea pe care o preceda.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Din ce stiam eu, gramatical, o propozitie nu poate incepe cu "si" ca si conjuntie. Pentru ca leaga doua chestii alaturate. Ca de aia este conjunctie.

Poti sa fortezi sa pui "Si" la inceputul unei propozitii, doar ca sa arati ca ai fost prost si ai inchis-o pe precedenta. Nu este corect gramatical, dar se practica.

Sa ii zicem... licenta poetica.

Un exemplu: "Si inca ceva: aia aia aia". Este folosita tot sa lege, dar de aceasta data logic ceva de o afirmatie anterioara. Dar gramatical nu este corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O propozitie o poti incepe cu "si" atata timp cat o subordoneaza alta dinainte. Spre exemplu intr-o conversatie:

"Am fost ieri la doamna directoare."
"Si eu a trebuit sa merg astazi pentru ca am primit acea instiintare de la ea".

O zi placuta happy