Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salut oameni frumosi de pe TPU!
Am ajuns si eu in acea etapa a vietii in care simt ca hotararea pe care trebuie sa o iau imi va decide tot viitorul, cel putin in acest plan happy
Sunt clasa a XII-a si in curand va trebui sa merg la facultate si uite aici intervine vesnica problema: Ce facultate?
Sincer nu prea am multe optiuni cand vine vorba de a alege, spun asta pentru ca sunt la Stiinte sociale (stiti voi: fara mate/chimie/fizica/biologie). Avand in vedere faptul ca geografia mi se pare cea mai usoara (olimpica, daca e bine de mentionat) ma gandeam ca ar fi ok si Facultatea de Geografie, undeva in viitor ramura pentru inginer topograf. Dar care sunt sansele de angajare, asta e intrebarea, corect? O a 2-a optiune ar fi facultatea de Jurnalism, asta pentru ca m-ar atrage.

Pentru a lua o decizie buna, va astept cu sfaturi care sa ma indrume la un viitor mai bun, aducandu-mi argumente pro sau contra fiecareia.
Bineinteles va astept si cu alte propuneri!
Va multumesc!

P.S. Facultatea o voi face la Suceava din motive personale! happy

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Poti sa mai alegi intre psihologie,drept,sociologie,asistenta sociala,istorie,litere,filosofie, socio-umane etcPentru ca ai fost la stiinte sociale sociologia sau stiintele socio umane sunt recomandate dar nu e o regula. Daca simti ca te atrage cel mai mult dintre astea, jurnalismul, pai fa jurnalismul si dupa poti sa mai intri la cursurile unei scoli media, ca sa inveti si mai mult pe aceasta latura.Cum e scoala media de la Antene.happy Cu geografia poti fi ghid turistic, profesor de geografie sau ceva prin turism... Oricare ar fi drumul tau iti urez succes!

| LoseYourMind a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Multumesc de sfat happy

| AvalohAlyn a răspuns (pentru LoseYourMind):

Cu mare placere.Succes in alegerea viitorului tau.

17 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Imi place intrebarea, chiar mult. Ma si amuza un pic " in care simt ca hotararea pe care trebuie sa o iau imi va decide tot viitorul", cu accent pe "tot".
Inca prin cate o sa mai treci...
Inca cate meserii o sa mai inveti...

Depinde ce-ti place sa faci, la ce esti buna si daca este un viitor in asta.
Tind sa inclin balanta inspre jurnalism daca esti facuta pentru asta.
Nu o sa fie program stabil, o sa muncesti prea mult pentru prea putin, trebuie sa fi de o nesimtire crasa sa supravietuiesti, altfel o sa fi calcata rau.
Trebuie sa ai si o inclinatie si o anumita pasiune pentru ceva, altfel nu iese bine (

| LoseYourMind a răspuns (pentru Klepto):

Heei, da laughing ai dreptate faza cu TOT, e cam hiperbolizata laughing dar asa sporeste ''dramatismul'' alegerii pe care trebuie sa o fac si disperarea gasirii unui raspuns sad
De as sti la ce sunt buna si ce ar trebui sa fac nu as mai fi apelat la ajutorul vostru. De aceea iti multumesc pentru ca ti-ai facut timp ca sa imi raspunzi happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din punctul meu de vedere cu geografia ai slabe sanse sa gasesti usor un post, cel putin la noi in Romania. Jurmalismul iti ofera mult mai multe oportunitati

| LoseYourMind a răspuns (pentru suntserios):

Exact! O sa tin cont de raspunsul tau..imi pare cel mai echilibrat dintre toate, iar in cazul in care nu primesc unul mai folositor, FUNDA e a ta!
Multumesc inca o data, raman recunoscatoare! ^_^

| Trandafirii a răspuns:

Nu mai pierde timpul cu facultatea si gandeste te la liceu happy

| suntserios a răspuns (pentru Trandafirii):

E in clasa a12a si tu ii spui sa nu se gandeasca la facultate cand admiterea e in mai putin de 6 luni?

| LoseYourMind a răspuns (pentru Trandafirii):

rolling on the floor Frate, ti-am citit intrebarile si esti doar o copila de 11 ani, fara o viata proprie cu tot felul de curiozitati ciudate..si care imi da un sfat total lipsit de sens: cum ca la cei 18 ani ai mei nu ar trebui sa ma gandesc la facultate! Tu ai constientizat cand ai scris ca mai am doar cateva luni si FACULTATEA o sa faca parte din viata mea cotidiana?
Afirmatia ta nu este nici macar persuasiva, iar varsta cat si gandirea ta denota doar imaturitate.
Incearca sa intelegi partea buna a mesajuluiwinking

| LoseYourMind a răspuns (pentru suntserios):

Mare dreptate! Multumesc happy

| Trandafirii a răspuns (pentru LoseYourMind):

Ei na bine spuneam si eu iti dadeam raspunsuri, pentru asta sunt pusa aici

| TiaFCRB a răspuns:

Pai fratele meu urmeaza facultatea de jurnalism din Bucuresti si ii place foarte mult. Pot sa iti spun ca e foarte misto jurnalismul insa iti vei gasi greu de lucru. La inginer topograf nu stiu sigur care sunt sansele. laughing Insa ti-am spus. Ramura asta a jurnalismului e foarte interesanta si te-ai descurca pentru ca e ceva ce tot vedem la televizor. big grin

| LoseYourMind a răspuns (pentru TiaFCRB):

Apreciez raspunsul tau pentru ca are la baza o experienta happy
multumesc, totusi stii cam pe ce obiecte se axeaza facultatea de Jurnalism? :*

| maradin a răspuns:

Eu zic sa numai pierzi timpul cu facultatea si sa faci altceva.
De exemplu: sa pleci din tara asta vida si trist eterna.

| LoseYourMind a răspuns (pentru maradin):

Banuiesc ca raspunsul tau are undeva in sufletul tau o moivatie foarte buna! Trebuie sa recunosc ca intr-o oarecare masura ai dreptate, desi parca nu asta e ceea ce imi doresc: sa las aici familia si sa plec..sa las persoana iubita si sa ma gandesc DOAR la mine. sad

| Marinellle a răspuns:

Sunt multe facultatibig grinepinde la ce te pricepi..eu urmez facultatea de modeling din Washington. poti urma o facultate de actorie sau de interpretare vocala..deasemenea este facultatea de matematica(daca iti place aceasta materie si te priecepi la ea)facultatea de jurnalism...asa cum a spus TiaFCRB..la fel este o varianta buna....Eu ti-am spus doar cateva exemple dar asa cum ai spus..viitorul este in mainile tale laughing) Dar de asemenea ne poti asculta si pe noilaughing
Succes in a face o alegere corectalaughing
Bafta in continuare!

| LoseYourMind a răspuns (pentru Marinellle):

Multumesc mult :*
Si asa cum am specificat si in intrebare, matematica nu prea este o varianta laughing