| PSP a întrebat:

Se aproprie examenul de capacitate.
Eu am o medie destul de mica la scoala si mi-am calculat ca daca iau 6 si 3 la mate sa am o medie de 4.98.
Am niste intrebari in legatura cu aceste lucruri:
Daca intru pe regim de rromi, pot intra la un liceu gen Benjamin Franklin cu media 6, 99 la stiinte sociale din Bucuresti?
iar cealalta intrebare ar fi... Este vreo problema daca iau o medie mai mica de 5-6 la capacitate in afara de faptul ca-mi scade media?
Am inteles ca daca nu iei peste 6, nu devi absolvent... Este adevarat?
Stima.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU ai "auzit" bine!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, la Liceul Teoretic "Benjamin Franklin" Bucureşti NU există clase de "Ştinţe sociale" ( în acest an)!
Vezi detalii în pag. 59 din "Broşura admiterii 2015" de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......mitere.pdf

Totuşi, sunt 10 locuri pentru elevii rromi - locuri împărţite între cele 3 specializări...

Vezi alte detalii despre admiterea pe locurile speciale pentru rromi în pag. 12 şi 39 din Broşura respectivă...

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

NU ai "auzit" bine!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Știu că elevii de etnie romă (deci, cei care s-au declarat rromi, până acum, nu doar cei care recunosc a fi, doar înaintea examenului de Evaluare Națională) au locuri speciale în liceu, pe care Ministerul Educației le scoate la concurs. "Distincţia o face recomandarea scrisă din partea preşedintelui unei organizaţii civice, culturale sau politice a romilor, această recomandare trebuie să ateste faptul că elevii aparţin etniei romilor."