| Exposito1 a întrebat:

Salut, simt ca la scoala nu mai fac fata, ma demotivez cand vad ca mai iau si note mici si muncesc... Ce sfat imi dati, sa ma mut la alt liceu la slab ( mentionez ca sunt intr-unul dintre cele 3 licee de elita din oras ) in generala era in primi 7-8 dar acum sunt pe la coada chiar si intr-o clasa slaba... Ajutati-ma va rog!

5 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

In primul rand trebuie sa te calmezi. In al doilea rand incearca sa inveti mai mult, nu te straduiesti suficient! Chiar daca tu crezi ca acorzi foarte multa atentie invatatului, nu este asa. Citeste bine lectiile, pregateste-te mai mult, da-ti teste de evaluare sa vezi cat stii, fii atent/a la ce se preda in clasa ca sa prinzi informatiile bine. Nu ai nevoie sa te muti la un alt liceu daca tu crezi ca vei face fata aici unde esti daca tragi tare de tine sa avansezi.Forteaza-te si gandeste intotdeauna optimist. Insa, daca consideri ca nu vei putea, si ca acest obstacol te doboara, te poti transfera la un alt liceu unde vei 'supravietui'.

| NoName234 a răspuns:

Am avut si eu problema asta:mama vroia sa ma duca la un liceu de elita(eram la sfarsit de cls 8).Ea vrea ca eu sa ajung ceva in viata, si nu voiam sa o dezamagec(chiar daca credeam ca n-o sa fac fata).
Iata ce trebuie sa faci:
1.Iti trebuie multa vointa(sa inveti, lasa lenea)
2.Iti trebuie o motivatie(gandeste-te ca daca nu poti termina acest liceu de nu vei ajunge nimic in viata su ceea ce iti doresti tu).
3.Incearca sa fii atent la ore(nu vb in ore).
4.Munceste ceva mai mult (pentru a ajunge la nivelul colegilor tai si a nu a da impresia ca esti mediocru )
La mine a functionat si sunt al 2-lea din clasa si daca vei munci mult vei ajunge la o facultate f. buna.
SUCCES!

| NoName234 a răspuns:

La ce profil esti?

| BobyDoru a răspuns:

Sa faci sex. O sa fii uimit cat de mult ajuta

| MioB97 a răspuns:

Pai...eu zic ca nu ar trebui sa te muti de la liceu. daca esti la mate info, ai putea sa te muti la filo din semestrul viitor.