| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva latina? Am si eu nevoie sa imi traduca cineva o propozitie Invidia oamenilor este mai mare cu cat este si gloria".
Funda!

Răspuns Câştigător
| Alexandru_Radu_1999 a răspuns:

Am facut 2 ani latina si cred ca e asa:
Invidiam populus est maior est gloria
Nu stiu sigur

| anonim_4396 explică (pentru Alexandru_Radu_1999):

Ai fost pe aproape, insa nu corect. Ai funda!

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În textul românesc cred că trebuia astfel construit : ...este cu atît mai mare cu cît...

| minrest a răspuns:

Sa iti traduc? Nu este chiar asa de usor sa traduci in latina dar exista un dicton roman care spune asta, mai exact un vers care a fost in mai multe randuri citat. Maior gloria Scipionis: et quo maior, eu propior invidiam.

| Alfred0703 a răspuns:

Suckablliet curvo das minos.

| anonim_4396 explică (pentru Alfred0703):

E cumva tiganeasca?

| mmariusd a răspuns:

Eu cred ca e asa:
Maxima multitudo est, ut gloria invidiam.
Nu uita de funda happy

| anonim_4396 explică (pentru mmariusd):

Mersi de raspuns, dar cred ca incepe cu "Invidia hominorum..."
Eu fac latina, stiu ca trebuie sa aiba o conjunctie ce introduce subordonata comparativa. Daca nu mai raspunde nimeni, iti promit ca ai funda :*.