| Onutsu a întrebat:

Salut.
Subiectul II de la bacalaureat (argumentarea 15-30 randuri), aceste argumentari sunt scrise la fiecare opera studiata? sau de unde sunt luate ele? ex: despre X...urmatoarea afirmatie Y(de M.Eliade, etc). este o argumentare ce a fost studiata? unde?

Răspuns Câştigător
| bebediana a răspuns:

Exact...la prima vedere...

3 răspunsuri:
| bebediana a răspuns:

Nu.Subiectul al II-lea cuprinde un text de tip aforistic/critic.Tu trebuie sa ai argumente pro sau contra la citatul dat de ei, sau proverb, idee.Trebuie sa argumenetezi cu cuv. tale, dar sa respecti niste reguli. Spre exemplu:Formularea ipotezei, enuntarea argumentelor pro sau contra ipotezei si dezvoltarea lor, formularea unei concluzii, folosirea vb de opinie, locutiuni adverbiale, conjunctii, etc.Deci nu este dintr-o opera studiata, ei vor sa vada doar cum stii tu sa argumentezi o idee, sa iti sustii opinia. Sper ca ai inteles!

| Onutsu explică (pentru bebediana):

Ma refer la faptul ca: Trebuie sa faci o argumentare "pe loc" cum ar veni? ...adica nu a fost studiata, e o argumentare la prima vedere?

| Tso a răspuns (pentru Onutsu):

Argumentarea nu a fost studiata. Uite aici iti explica foarte bine cum trebuie redactat, http://www.academiadedezbateri.ro/uploads/reguli_de_redactare.pdf, iar aici ai un model de text argumentativ despre iubire, http://ro.scribd.com/doc/46679817/Text-Argumentativ-Despre-Iubire-ura
Trebuie sa stii conectorii ( In primul rand, In al doilea rand, In opinia mea, etc.) si sa ai putina imaginatie.
Bafta la BAC!

| bebediana a răspuns (pentru Onutsu):

Exact...la prima vedere...