| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt clasa a XII, in Chisinau si deja de vreo 2 luni ma framinta ghindul ce sa fac mai departe big grin ma refer : Unde sa intru dupa liceu? ce profesie sa imi aleg? sa ramin in tara sau nu? etc.
Eu asi dori sa plec din aceasta tara, undeva, unde n-ar fii fiindca m-am saturat de ea.
Ma ghindeam cumva sa plec in America sau in Europa, dar nici nu stiu daca e o idei buna sau nu / fiindca daca plec nu o sa ma mai pot intoarce regulat sau mai stiu eu ce. Eu as vrea parerea voastra referitoare la asta sau mai stiu eu ce )). Posibil o conversatie online (cine doreste se poate in facebook ) etc.
Si nu totul se limiteaza la funditewinking

Răspuns Câştigător
| iccecrim a răspuns:

Salut, eu sunt din R. Moldova, și am putea discuta dacă dorești, numai că eu sunt c-un an mai mică ca tine și sincer ți-aș da doar un sfat: Fă ceea ce vrei, atâta timp cât de simți fericită și nu contează dacă faci sau nu corect. Mi-i interesant ce meserie ai, cum vezi tu lumea, eu vreau de exemplu să plec în State peste vreo 3-4 ani, acum am 17 ani, poate voi pleca vara în State să lucrez, după 18 ani desigur, eu învăț de contabil. Sper să mă contactezi, sau mesaj privat să-mi scrii.

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca stii ca parintii tai au bani sa te sustina si sa plateasca pentru o facultate in afara, poti merge fara nicio problema. In clasa a 12-a vei primi mai multe pliante si oferte cu facultatile din afara si le poti discuta cu parintii tai.
Cat despre ceea ce vrei tu sa faci incearca sa te gandesti ce iti place cel mai mult in liceu, ti-a placut mai multa matematica sau fizica sau limbile straine si stiintele sociale. In functie de ce ti-a placut in liceu te poti orienta mai departe.

| FiGhTeeR a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Mersi foarte mult!