| xlr8rq1 a întrebat:

Sunt in clasa a 7-a si din pacate am ramas corijent la matematica(trebuie sa trec in clasa a 8-a)...stiti cumva daca in cazul in care nu trec din prima pot depune o contestatie pentru a doua sansa la test?
Multumesc!
Funda!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate să depui o Cerere de reexaminare!

"Art. 74. -...
(2) Dupa incheierea sesiunii de corigenta, elevii care nu au promovat la o singura disciplina de invatamant/un singur modul au dreptul sa solicite reexaminarea. Aceasta se acorda de catre director, in cazuri justificate, o singura data, dupa consultarea invatatorului sau a profesorului si la solicitarea scrisa a
elevului sau a parintelui/tutorelui legal. Cererea de reexaminare se depune in termen de 24 de ore de la afisarea rezultatelor examenului de corigenta.
Reexaminarea se desfasoara in termen de doua zile de la data depunerii cererii, dar nu mai tarziu de data deschiderii cursurilor noului an scolar. Comisia de reexaminare se numeste de catre director." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate face cerere de reexaminare, conform ROFUIP, citez:
"ART.74.(2) După încheierea sesiunii de
corigenţă, elevii care nu au promovat la o singură disciplină de învăţământ/ un singur modul au dreptul să solicite reexaminarea. Aceasta se acordă de către director, în cazuri justificate, o singură dată, după consultarea învăţătorului sau a profesorului şi la solicitarea scrisă a elevului sau a părintelui/tutorelui legal.
  Cererea de reexaminare se depune în termen de 24 de ore de la afişarea rezultatelor examenului de corigenţă.
  Reexaminarea se desfăşoară în termen de două zile de la data depunerii cererii, dar nu mai târziu de data deschiderii cursurilor noului an şcolar. Comisia de reexaminare se numeşte de către director."

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă înveți nu este nevoie de o nouă examinare și dacă nu înveți pentru prima dată oare a doua oară ba?
Pa, pa.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, poti depune o contestatie pentru a da a II-a oara corijenta.

| matrix100 a răspuns:

Nu stiu raspunsul la intrebarea ta. dar mai bine pune mana pe matematica si si mai bine daca familia ta isi permite un meditator. (macar cateva sedinte acolo) succes

| quantshop a răspuns:

Bun. Depui contestatie.
Intrebarea e si daca inveti suplimentar.
Ca daca nu...

Mai bine te-ai uita pe niste lectii pe https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica

Poate se prinde ceva mate de tine!

Si se mai genereaza o intrebare: ce faci acusica la examenul de admitere? Acolo degeaba depui contestatie daca nu faci si in teza. Nu mai poti sustine examenul inca o data...

Gandeste-te bine!

| Christian1 a răspuns:

Din cate am inteles eu, corigenta nu e un examen.
Probabil ca poti depune.