| antiacta33 a întrebat:

Sunt in clasa a X-a profil electric si as vrea sa stiu daca atunci cand voi da BAC-ul in clasa a XII-a voi mai putea alege sa dau competenta la engleza sau franceza, deoarece profesoara de franceza a spus ca nu vom da la ambele limbi straine, si nu doar la ce vrem noi. Multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La acea specializare dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| antiacta33 explică (pentru bursuc001):

Multumesc! Am pus intrebarea asta deoarece profesoara de franceza ne bate la cap cu faptul ca la BAC limba engleza si cea franceza va fi obligatorie. Multumesc inca odata pentru raspuns!

| bursuc001 a răspuns (pentru antiacta33):

DA, va fi obligatoriu să se dea competenţele lingvistice la 2 limbi străine, dar ÎNCEPÂND cu elevii care intră în clasa a 9-a anul acesta şcolar ( 2015-2016 ) - ei vor da 2 limbi străine!

La tine NU se aplică :)

Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......atie-care/

O zi frumoasă.

4 răspunsuri:
| William a răspuns:

Trebuie sa alegi intre engleza si franceza iar la matematica veti avea subiecte diferite fata de cei de la real si uman, la voi va fi mai usor. Si eu am fost tot la profil electric.

| antiacta33 explică (pentru William):

Multumesc pentru raspuns!