| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit că e posibil pur și simplu să refuz să mai particip la orele unei anumite materii și nu mi se va mai incheia media la acea materie iar media generală se va face fără acea materie.Este posibil?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu este posibil.
Exista o singura exceptie, poti sa nu participi la ora de religie, daca depui o cerere in acest sens, semnata si de un parinte, daca esti minor, conform L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"ART.18.(1) Planurile-cadru ale învãţãmântului primar, gimnazial, liceal şi profesional includ religia ca disciplinã şcolarã, parte a trunchiului comun. Elevilor aparţinând cultelor recunoscute de stat, indiferent de numãrul lor, li se asigurã dreptul constituţional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.
(2) La solicitarea scrisã a elevului major, respectiv a pãrinţilor sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor, elevul poate sã nu frecventeze orele de religie. În acest caz, situaţia şcolarã se încheie fãrã disciplina Religie. În mod similar se procedeazã şi pentru elevul cãruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile pentru frecventarea orelor la aceastã disciplinã."

| Deliiiia a răspuns:

Singurele discipline pe care poti sa nu le faci sunt cele de religie, sport, tehnologie si optionalele si astea in cazuri speciale.

| Dzeko7 a răspuns:

Ai auzit rău! Nu s-a întâmplat niciodată una ca asta in România.

| YoannaYoanne22 a răspuns:

Acea materii la care poti refuza participarea este religia.
Poti depune o cerere prin care refuzi participarea la ora.
Si poti sa nu faci ora de educatie fizica daca ai probleme medicale.
De alte materii nu stiu sa poti scapa...