| ABCD122 a întrebat:

Am făcut cea mai mare greșeala de pana acum. Am dat la un profil uman, iar eu doream la real. Am vrut la stiințe ale naturii, dar fiindcă nu prea îmi place matematica, am renunțat si pot spune ca regret amarnic. Regret ca nu mi-am deschis ochii mai devreme.
Nu știu ce sa fac, nu vreau sa m-a transfer fiindcă am niște colegi grozavi, o diriginta buna si niște profesori incredibili. Mă gândeam sa iau niște ore suplimentare la chimie si matematica din clasa a 11-a, si sa dau la Medicină. Credeți ca mă pot descurca la facultate având in vedere faptul ca nu am făcut un profil specializat?
*stiu ca poate suna stupid*

8 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Daca nu vrei sa te trasnferi atunci ramai la uman, sa stii ca facultatea nu e in functie de ce liceu ai facut, sigur ca poti sa faci pregatire ca sa intri la medicina nu conteaza profilul din liceu

| Popescu_Mihai_1990_MCRs a răspuns (pentru 1Q):

Conteaza foarte mult profilul pe care il faci. Te formeaza, nu poti face uman si pregatire la matematica nivel M1 si informatica si apoi sa intri la informatica. No way!

| 1Q a răspuns (pentru Popescu_Mihai_1990_MCRs):

Nu conteaza profilul, eu am terminat uman si am colegi care au intrat la medicina si informatica si in clasa a 12-a au facut pregatrire ca sa poate sa dea la admitere si au luat, deci nu conteaza ca esti pe uman ca oricum la scoala nu prea inveti multe tot cu pregatirea e baza

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu cred ca nu are rost sa te transferi.Nnu este imposibil sa faci o facultate de genul asta, chiar daca ai facut profilul uman. In cel mai rau caz poti sa incepi sa faci meditatii din clasa a 12-a pentru a putea da la medicina. Eu am urmat tot profilul uman si am avut doua colege care au dat la medicina si au intrat.

| Clorox a răspuns:

Nu o sa traiesti cu colegii si cu diriginta in viitor, trebuie sa te descurci singurawinking
Eu iti zis s-o faci!

| Viitorulapropiat a răspuns:

Vrei la un profil real cu toate ca nu-ti prea place matematica?! Pai, o sa ai mult de furca cu ea. Daca intr-adevar iti doresti sa te transferi si sa urmezi aceasta cariera, ar trebui sa o faci pentru ca atat profesorii cat si colegii sunt trecatori, in sensul ca nu-ti vor asigura ei o viata decenta si la un moment dat tot va trebui sa te desparti de ei.Totusi poti intra la orice facultate, indiferent de liceu sau de profil.Gandeste-te bine la ceea ce-ti doresti cu adevarat si gandeste cu mintea, nu cu inima.Mult succes.

| Popescu_Mihai_1990_MCRs a răspuns:

Atat timp cat tu iti doresti acest lucru se poate. Dar eu cred ca prieteni si colegi buni ai timp sa-ti faci in urmatorii ani de facultate. Eu zic sa te transferi, sa faci ce crezi ca e mai bine pentru tine, ce iti place. Eu regret ca nu am facut mate-info si am facut stiinte ale naturii. Am vrut sa dau la facultatea de informatica (am terminat Zootehnie), dar din pacate a fost mult prea multa materie de invatat intr-un timp scurt. Nu zic, poate tu o sa faci fata, dar ca sa faci biologie si chimie intensiv pentru admitere la Medicina, va trebui sa fii intr-o clasa unde profesorii pregatesc bine elevii pentru asta.

Ai timp de prieteni, cariera ar trebui sa fie pe primul loc, SUCCES!

| Moldovan_Ionella_2001 a răspuns:

Daca faci ore zilnic..si in vara macar 2 luni zi de zi ore da dc nu