| AndreiGabor a întrebat:

Salut TPU,
Am intrat la un profil de Electronica si Automatizari. dupa terminarea liceului ce pot urma sau ce voi putea ajunge?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti deveni electrician, repari prize :)) circuitul electric din case, etc
Electrician auto, asta e cu totul altceva, se castiga bine, oferi diagnoza auto si repari/schimbi piese defecte
Electronist, repari electronice (cuptor microunde, placi de circuite, etc)
Iar ca facultate, citeste aici
http://www.electronica.pub.ro/

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti lucra ca eletrician sau sa mergi mai departe si sa faci o facultate de profil

| neutrino a răspuns:

Dupa liceu, daca nu ai luat bacul, esti un nimeni. Daca ai luat bacul, vei fi un tanar muncitor somer. Daca speri la mai mult, trebuie sa faci o facultate buna, la stat, pe locurile bugetare.

| AndreiGabor explică (pentru neutrino):

Prietene nu e liceu teoretic laughinge liceu tehnic cu bac fara bac tot te angajezi. Pe cand la un liceu teoretic da ca nu ai luat bacu esti un nimeni.

| GabrielaIoana a răspuns:

Poti urma Politehnica.

| MozZatY a răspuns:

Electronist sau electrician, asta daca nu vrei sa urmezi politehnica - electronica, caz in care vei fi inginer

| AndreiGabor explică (pentru MozZatY):

Mai detaliat te rogwinking

| suntserios a răspuns (pentru AndreiGabor):

Poti deveni electrician, repari prize :)) circuitul electric din case, etc
Electrician auto, asta e cu totul altceva, se castiga bine, oferi diagnoza auto si repari/schimbi piese defecte
Electronist, repari electronice (cuptor microunde, placi de circuite, etc)
Iar ca facultate, citeste aici
http://www.electronica.pub.ro/