| Vlad12121212 a întrebat:

Anul acesta daca iei sub 5 la Evaloare Nationala mai poti intra la liceu?

Răspuns Câştigător
| PlettVivien2002 a răspuns:

Deci daca vrei sa intri la un liceu bun se aduna notele anuale din clasa a5-a,a6-a,a7-a si a8-a! daca ai macar 6 sau de la sase in sus poti intra usor!
Funda?

| Vlad12121212 explică (pentru PlettVivien2002):

Stiu cum se face dar na ca sunt putin panicat in caz de ma incur la examen si gresesc....si de aceea vreau sa stiu ca cineva mi-a spus ca daca iei la mate sau romana sub 5 te baga direct la profesionala.Media mea totala din clasele 5-8 este 9.31.Plus ca acum este 75% media de la examen si 25% media 5-8.
Deci se poate intra daca iei sub 5?

| alessia5158 a răspuns (pentru Vlad12121212):

Daca, la sfarsitul lunii mai, nu te-ai inscris (prin completarea unei fise speciale de inscriere si sustinerea unor probe de preselectie) la vreuna din scolile care are organizat invatamantul profesional de 3 ani, atunci acestea ies din discutie ---nu vei fi repartizat la o scoala profesionala chiar daca la examen vei lua note sub cinci!
Daca media generala de admitere va fi mica, vei fi repartizat la un liceu la care si anul trecut s-a intrat cu o medie mica.

| PlettVivien2002 a răspuns (pentru Vlad12121212):

Imi pare rau dar daca iei sub 5 nu te iau cam niciunde deoarece este o medie extrem de mica.imi pare rau dar asta e!
Funda te rog?

| PlettVivien2002 a răspuns (pentru Vlad12121212):

Asa se poate... succes mai incolo happy