| Maxymo a întrebat:

Care este rolul verbelor la timpul imperfect?

Răspuns Câştigător
| Levaio a răspuns:

Rolul verbelor la imperfect(veneau, mancau, treceau)-continuitatea unei stari din trecut, crearea unei atmosfere ireale.

4 răspunsuri:
| Ralu20 a răspuns:

Sper sa te ajute! Imperfectul:
-timpul propriu literaturii de amintiri, al aceluia care infatiseaza o succesiune de evenimente ale trecutului
-arata o actiune neterminata in trecut, permanenta, simultaneitatea
-exprima trecerea timpului
-este un timp al narativitatii subiective, evocatoare
-poate deschide o perspectiva dinspre trecut spre viitor
-este indice al trecerii de la realitate la imaginar

| psycho771 a răspuns:

Verbele la timpul imperfect marcheaza o actiune inceputa la timpul trecut si nefinalizata pana in momentul vorbirii. happy

| mirumada99 a răspuns:

Timpul imperfect mai este denumit si timpul naratiunii sau al povestiri si are rolul de a da inspiratie intr-o poveste.(cel mai pe scurt )

| Florea_Ioana_1970 a răspuns:

Rolul verbelor la imperfect(veneau, mancau, treceau)-continuitatea unei stari din trecut, crearea unei atmosfere ireale.