| ThePowerlifter a întrebat:

Ce inseamna oul lui Columb?

Răspuns Câştigător
| Liiiax99 a răspuns:

Oul lui Columb se referă la o descoperire sau idee genială care pare a fi simplă după înfăptuire. Expresia provine dintr-o poveste populară în care criticii lui Columb nu considerau descoperirea Americii un lucru complicat, odată ce aceasta exista.

Povestea:

După descoperirea Americii în 1492 și întoarcerea lui Columb în Spania, gloria sa a atras invidia multora, deoarece aceștia considerau că o dată ce Lumea Nouă exista nu trebuia decât să te îndrepți într-acolo.

Pentru a-l umili, un nobil spaniol îl invită într-o zi la un ospăț, unde pe lângă mâncărurile și vinurile bune, i s-au servit și vorbe rele. Oprindu-se un moment și luând un ou de pe masă, i-a întrebat dacă îl pot așeza drept într-unul din vârfuri. După multe încercări sortite eșecului, Columb le exemplifică soluția.

Luând oul și lovindu-l puțin de masă ca să-l aplatizeze, îl așează vertical în poziție de echilibru. Această soluție simplă naște indignările acelor nobili spanioli, care exclamau: „Asta știam și noi!".

Columb răspunse râzând: "Trebuia numai să vă vină în gând. Atât.""

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liiiax99):

Frumos raspuns. Te votez.

| Liiiax99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc.

| pastru009 a răspuns (pentru Liiiax99):

Da-i funda/raspunsul castigator lui EM2NEII.winking O meriti.Bravo. happy

| Liiiax99 a răspuns (pentru pastru009):

Multumesccc!

| pastru009 a răspuns (pentru Liiiax99):

Nu imi multumi mie.Tu ai scris raspunsul si trebuie sa se observe aprecierea sa indiferent ca este de pe net(majoritatea de aici, cand dau un raspuns de pe net copiat, nici nu copiaza ce trebuie rolling on the floor ) sau din memoria ta.Intelegi?

| Liiiax99 a răspuns (pentru pastru009):

Da.

9 răspunsuri:
| GreenBubble a răspuns:

Oul lui Columb = problemă pe care cineva o rezolvă într-un mod foarte simplu, deși anterior i se parea complicata.

| MoNyKa66 a răspuns:

Oul lui Columb se referă la o descoperire sau idee genială care pare a fi simplă după înfăptuire. Expresia provine dintr-o poveste populară în care criticii lui Columb nu considerau descoperirea Americii un lucru complicat, odată ce aceasta exista.

| kores a răspuns:

Dupa ce Columb s-a intors din expeditia lui pe mare spaniolii l-au invitat la masa pentru al umili, luand un ou de pe masa ia intrebat daca il pot aseza drept intr-nul din varfuri? Columb luand oul si lovindu-lde citeva ori de masa ca sa-l aplatizeze, il aseza vertical in pozitie de echilibru