| TheTimeKiller a întrebat:

Ce spuneti de testele de inceput de an la liceu clasa a 9-a? Sunt la profil de stiintele naturii si profesorii, doamna directoare si domn diriginte ne-au spus ca vom da niste teste si trebuie sa luam note mari ca daca luam note mici ne tine pe note mici mult timp. Ce credeti? O fata mi-a spus sa nu invat ca sa vada progresul(e putin hilar asta ). Ce ma sfatuiti sa fac? Materiile la care imi e mie cam teama sunt chimia(sa nu ne dea greu in cat sa nu stiu nimic), biologia(corpul uman din a 7-a nu-l mai stiu cu muschii, oasele etc.). Daca imi puteti da un model de subiect din aceste teste va rog.

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Ce-i drept acea fata are dreptate, o sa dai sigur teste de evaluare initiala la chimie, biologie ( iar la biologie vei avea in mare termeni din clasa a8a, cateva intrebari de la anatomie -nu vor fi grele-, si cateva intrebari din botanica si zoologie, insa asta in mare), la fizica, matematica si romana. La astea dai SIGUR.
Daca vei lua nota mare la ele profesorii te vor remarca si te vor "tine de bine" insa de la icneput. e cam greu sa ii faci sa isi schimbe parerea in timp ( dar e posibil), si daca iei note amri, nu inseamna ca dupa trebuie sa te lasi pe o ureche.
Mai repeta si tu, nu strica.

2 răspunsuri:
| ayosmdk a răspuns:

Si eu trec a 9-a si sunt la stiintele naturii si am auzit si eu de teste.Eu cred ca ar trebui sa recapitulezi materia. La liceul unde am dat eu, daca iei nota mare la testele initiale profesorii o sa te remarce si o sa iti dea in continuare note mari...