| PascuBogdan a întrebat:

Este adevarat ca stirile sunt nocive pentru psihic? Daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
| soloangel01 a răspuns:

Nu sunt chiar nocive dar sunt rele pentru oamenii peste 50 de ani. La stiri apar multe cazuri socante (sinucidere, accidente, saracie, furturi si altele) si psihicul lor este atacat de aceste lucruri negative. Asa sunt si parintii: ''Nu te duci la bar dupa ora 22:00 ca vezi cate se intampla la televizor''. Nu spun ca nu se intampla, se intampla foarte rar si atunci cand se intampla apar la stiri cazuri de viol, omor, bataie etc.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Probabil ca pot fi si nocive, dar daca stii sa vezi partea buna a lucrurilor si ai o atitudine potrivita, atunci e OK.

| Tinna666 a răspuns:

Eu nu cred asta

| Vela_Johnny_1990 a răspuns:

Depinde de vârsta persoanei respective, pentru copii nu este recomandat din partea psihologului ca ei sa vizioneze lucruri chiar traumatizante si sa audă subiecte de genu, apoi mai sunt si persoanele sensibile la chestii din astea care sunt foarte afectate, depinde de persoana si de stire

| Preda_Radu_1975 a răspuns:

Stirile pot fi nocive doar daca iei personal, pe plan emotional mesajele
si nu numai. Sunt nocive si daca iei prea mult mesajul in serios de exemplu:Nu ma mai plimb cu bicicleta in parca ca a zis la stiri ca un biciclist a fost calcat de masina.