| anonim_4396 a întrebat:

Eu as vrea sa merg la anul la scoala profesionala la liceul kiritescu, si dupa 3 ani de profesionala ma gandesc sa merg sa mai fac cei 2 ani de liceu ramasi si sa-mi iau bac-ul. Diploma aceea de liceu de 2 ani e la fel ca cea de 4?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, Diploma de BAC este aceeaşi :)

Este vorba de 8 clase ( şcoala generală ) + 3 ani de şcoală profesională ( şcoală de arte şi meserii ).

După aceea, dacă ai Certificat de absolvire şi Certificat de calificare profesională nivel 2, poţi să continui studiile ( la cerere ) în ciclul superior al liceului ( clasele 11-12 ).

"Art. 3. (1) După finalizarea învăţământului obligatoriu, absolvenţii îşi pot continua studiile, în conformitate cu prevederile legale.
(2) Absolvenţii clasei a X-a, ciclul inferior al liceului, pot continua studiile, la cerere, în ciclul superior al liceului.
(3) Absolvenţii clasei a X-a, şcoala de arte şi meserii, cu certificat de absolvire şi cu certificat de calificare profesională, nivel 1, pot continua studiile, la cerere, în anul de completare.
(4) Absolvenţii anului de completare, cu certificat de absolvire şi cu certificat de calificare profesională, nivel 2, pot continua studiile, la cerere, în ciclul superior al liceului.
Art. 4. (1) Continuarea studiilor se poate face la aceeaşi filieră, profil/domeniu, specializare / calificare profesională, sau prin schimbarea filierei, profilului / domeniului, specializării / calificării profesionale.
(2) Absolvenţii învăţământului obligatoriu şi cei ai anului de completare pot solicita continuarea studiilor în aceeaşi unitate de învăţământ sau în alta.
Art. 5. (1) Pentru continuarea studiilor în aceeaşi filieră, profil/domeniu, specializare / calificare profesională, admiterea absolvenţilor învăţământului obligatoriu, respectiv ai anului de completare, se face fără examen, prin înscriere la unitatea şcolară la care aceştia doresc să îşi continue studiile, în limita locurilor disponibile şi, după caz, cu aplicarea criteriilor de departajare, prevăzute în prezenta metodologie.
(2) Candidaţii care doresc continuarea studiilor în altă filieră, profil/domeniu sau specializare/calificare profesională, trebuie să susţină şi să promoveze examene de diferenţe. Examenele de diferenţe se susţin la:
- disciplinele pe care candidaţii nu le-au studiat în clasele a IX-a şi a X-a şi, după caz, în anul de completare;
- disciplinele pe care candidaţii le-au studiat, dar ale căror alocări orare, pentru trunchiul comun, respectiv pentru curriculum diferenţiat, sunt diferite faţă de cele de la specializarea/calificarea profesională la care se solicită înscrierea.
(3) Nu se susţin examene de diferenţe la disciplinele din curriculumul la decizia şcolii.
(4) Organizarea şi desfăşurarea examenelor de diferenţe se face în conformitate cu prevederile Regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar.
(5) Disciplinele/modulele pentru care se susţin examene de diferenţe se stabilesc de către consiliul de curriculum din unitatea de învăţământ care organizează examene de diferenţe. Programele pentru examenele de diferenţe sunt stabilite de către catedrele de specialitate ale unităţii şcolare respective, în conformitate cu planurile cadru, programele şcolare şi cu standardele de pregătire profesională şi se aprobă de către consiliul de curriculum." - SURSA = Anexa I la O.M.Ed.C. nr. 5021/23.09.2005 de la linkul oficial :
www.edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=2189

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.isjsalaj.ro/......3_2014.pdf

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Totuşi, NU înţeleg ce sens ar avea să faci 1 an de şcoală în plus sad
Mai mult, dacă vei face 3 ani de Profesională, "nivelul" tău de cunoştinţe va SCĂDEA drastic şi NU vei mai face faţă nivelului de liceu ( în clasele 11-12 ) - deci, cel mai probabil, vei rămâne corigent sad

De asemenea, ai observat că NU poţi continua studiile la liceu/zi decât dacă promovezi examenele pentru Certificatul de absolvire şi Certificatul de calificare profesională nivel 2!

Deci, NU are sens ceea ce vrei tu să faci!

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Ma gandeam sa fac liceu la seral.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum, pentru a putea continua la liceu ( chiar dacă vrei la seral sau frecvenţă redusă ), TREBUIE să ai Certificat de absolvire şi Certificat de calificare profesională nivel 2!
Iar dacă vei face seral/FR, vei mai PIERDE 1 an deoarece se fac 13 clase sad

În plus, vezi că va trebui să dai şi examene de diferenţă ( scris şi oral/practic )!