Întrebare recomandată | alexmason a întrebat:

in legatura cu transferul la alt liceu,cand trebuie sa imi iau foaia matricola, pot sa o iau si dupa diferente?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa aprobarea transferului si reusita la diferente liceul de transfer iti va cere dosarul de la actualul liceu, conform ROFUIP, citez:
"ART. 230. După aprobarea transferului, unitatea de învăţământ primitoare este obligată să solicite situaţia şcolară a elevului în termen de 5 zile lucrătoare. Unitatea de învăţământ de la care se transferă elevul este obligată să trimită la unitatea de învăţământ primitoare, situaţia şcolară a celui transferat, în termen de 10 zile lucrătoare de la primirea solicitării. Până la primirea situaţiei şcolare de către unitatea de învăţământ la care s-a transferat, elevul transferat participă la cursuri în calitate de audient."

| alexmason explică (pentru Ioandelasal):

Deci se poate si dupa diferente, multumesc prietene.
Mereu ma ajuti. happy

2 răspunsuri:
| Conii25 a răspuns:

Eu m-am transferat pe sem al2lea, și mi-am luat întâi foaia matricola, dosarul etc și apoi am dat diferențele.