| five973 a întrebat:

Intrebarea mea este daca si in Romania a avut loc Razboiul Mondial,adica daca a trecut si pe aici razboiul.

Daca da,in ce oras, ce loc?

Multumesc si ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Λησηумσцѕ a răspuns:

Mai exact: Buftea-Bucuresti, unde s-a incheiat si cu pace.
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E suficient sa stii sa citesti si sa cauti pe Google, daca n-ai, in casa, chiar nicio carte de istorie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da Romania a participat in ambele razboaiei mondiale, e o chestie de cunostinta generala.

Sa nu crezi ca a existat un loc fix unde se bateau, razboiul a fost peste tot.

| sublime89 a răspuns:

In Primul Razboi Mondial, s-au purtat lupte in zona Carpatilor Meridionali, in sud-estul Translivaniei, si in nordul Munteniei. De asemenea, s-au dat lupte pe langa Bucuresti si in partea de sud-vest si sud a Moldovei.
In al Doilea Razboi Mondial s-au purtat lupte in partea de est si nord-est a Moldovei, iar apoi in Translivania de Nord si centrala si de vest.

| aead a răspuns:

Daca a fost razboi mondial normal ca a fost implicata si Romania, si a fost atat in primul cat si in al-II lea razboi mondial...

| five973 explică:

Multumesc tuturor!