| DintisorBaws a întrebat:

La toamna intru in clasa a 9 a si am optat pentru profilul matematica-informatica, intensiv informatica. La matematica si la fizica sunt foarte bun, dar am o problema, sunt bata la chimie.Credeti ca este o problema daca merg pe mate-info si am probleme cu aceasta materie?

13 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie, trec clasa a9-a (la mate-info intensiv engleza), la mate si fizica sunt bun, dar chimie nu prea am facut in generala si mi-e frica sa nu am probleme.M-am gandit ca prin august sa incep sa repet din niste culegeri(in care e structurata toata materia), poate ma va ajuta thinking

| DeeaMarry a răspuns:

Asta nu e o problema!
Chimia de clasa a 9-a e mai mult un fel de joaca. Cauta sa intelegi lectiile la scoala si o sa fie totul bine.
In clasele 10 si 11 o sa faci chimie organica, deci nu o sa ai mare nevoie de cunostinte din scoala generala.
In clasa a 12-a se revine la chimia anorganica, unde ti-ar prinde bine niste cunostinte din generala, dar nu o sa-ti mai pese, pentru ca e clasa a 12-ahee hee.
Daca stii mate si fizica, nu-ti fa probleme!

| Sadop a răspuns:

Chimia de a 9-a e aproximativ la fel cu cea de clasa a 8-a, doar că se complică puţin.
Dacă ai un profesor bun care să ştie să explice şi te străduieşti cât de cât nu vei avea probleme.
Te vei descurca, nu îţi fă griji.
Baftă!

| allyn333 a răspuns:

E bine sa stii si chimie eu trec intra sasea si tot cred ca stiu mai multa chimie ca tine, sfatul meu daca vrei sa inveti chimiee sa inveti prescurtarile metalelor si nemetalelor, acizii si prescurtarile lor si apoi e usor sa stii chimie ex.: acid azotic (HNO3) + argint(ag)= azotat de argint(AgNo3) e ca la matematica p.s. osmiul nu se descompune in niciun acid nici in apa regala ( aqua regia ) formata din acid azotic si acid clorhidric(HCl)

| DintisorBaws explică (pentru allyn333):

E bine ca stii deja chimie, tine-o tot asa happy

| allyn333 a răspuns (pentru DintisorBaws):

Cum am spus e bine pentru cultura ta generala sa inveti chimie chiar daca e posibil sa nuno dai.

| Ralushikaralushikamika a răspuns:

Hei! Si eu merg din toamna pe intensiv informatica.La mate nici eu n-am probleme, nici la fizica, dar nu-mi prea place fizica.La chimie chiar ma descurc si nu cred ca o sa fie asa de greu.Doar mergem la mate-info, nu la stiinte ale naturii.Principale vor fi mate, fizica si info.Mult succes!

| RoGaming a răspuns:

Si eu am aceeasi problema laughing Trec in clasa a X-a si nu stiu mai nimic la chimie, desi sunt la mate-info. Nici profa nu prea e buna si nici eu nu pre ma strofoc deoarece nu ma duc la medicina sau chestii d-astea cu chimia. In schimb sunt bun la fizica si bunicel la mate si cred ca ma va ajuta mai mult fizica decat chimia. Deci fi increzator and Keep Calm and choose mate-info laughing

| DintisorBaws explică (pentru RoGaming):

Mersi, m-ai linistit...acum astept sa intru la liceul dorit. bafta!

| Robertel323 a răspuns:

Iti sugerezi sa o iei de la 0, cu ghiduri introductive si cu cartea de clasa a IX. Daca intelegi matematica, nu o sa ai probleme cu chimia. http://chemistry.about.com/od/chemistry101/a/basics.htm. Ia-ti un caiet si invata cate 1 ora in weekend lucrurile de baza. O sa iti capteze atentia mai mult ca sigur.

| DintisorBaws explică (pentru Robertel323):

Multumesc pentru sfat!