| almaz a întrebat:

Lume ca parere aveti despre Economie si afaceri internationale?

Răspuns Câştigător
| Ohaithar a răspuns:

Presupun că te referi la Facultate.

Ca economist ai oportunitatea să lucrezi în multe domenii(probabil cele mai multe). Specializarea Afaceri internaționale va pune accent mai mult pe limbi, și te va ajuta în înţelegerea conceptelor şi abordărilor specifice domeniului economiei şi afacerilor internaţionale. Licența în sine nu te va specializa foarte mult, ci îți va da o bază de cunoștințe pe care le vei folosi fie la master, fie în firmă. În final pe diplomă tot economist va scrie.

| almaz explică (pentru Ohaithar):

Dar despre Relatii Internationale si Studii Europene, ce parere ai? mai bine de cit economie?

| Ohaithar a răspuns (pentru almaz):

Nu știu dacă este mai bine decât economie sau nu, asta depinde de ceea ce îi place fiecărei persoane. Eu sunt economist, însă nu este neapărat ca și ție să îți placă. Din ce știu eu, la Relații internaționale pui mai mult accent pe comunicare. Vei face și economie, însă vei face mai multă istorie, mai multe limbi. Dacă vei merge la Relații Internaționale, Îți recomand să participi la programe ERASMUS, să faci câteva semestre în străinătate. Astfel vei avea și experiență când termini licența.

| almaz explică (pentru Ohaithar):

Îmi place mult istoria, ba chiar o cunosc, poate nu în măsuna în care mi-aș dori dar cel puțin sunt înteresat în ceea ce privește istorie, și mă gândesc că mi s-ar potrivi acest domeniu, RISP, m-aș duce direct la facultatea de istorie doar că acolo la urmă ești profesor de istorie, ceea ce nu tare îmi doresc, de aceea cred că ar fi mai bine la Relații și Studii EU ))

| Ohaithar a răspuns (pentru almaz):

Nu ieși doar profesor de Istorie. Dacă termini Istoria poți face o carieră și în muzee, Arhivă, biblioteci, Politică, arheologie, jurnalism, ba chiar și drept.

| almaz explică (pentru Ohaithar):

Nu mai bine la RISP?

| Ohaithar a răspuns (pentru almaz):

Tu dai unde vrei tu, eu doar ți-am zis că nu devii doar profesor de Istorie dacă dai la Facultatea de Istorie. Dacă ție îți place să cunoști lume, nu te deranjează să înveți mai mult de 2 limbi străine, ești curios de ce se întâmplă prin lume, cum funcționează UE, dă la RISP. Dacă îți place Istoria, filosofia, și cititul, arta dă la Istorie.