| Mouse22 a întrebat:

MĂ POATE ajuta și pe mine cineva, cu Past Perfect Simple și cu Comparația Adjectivelor la Engleza, numai definiție. DAU FUNDA!

1 răspuns:
| bety123BBB a răspuns:

Past Perfenct Simple : Exprima o actiune trecuta, incheiata inaintea altei actiuni trecute sau a unui moment trecut.
Comparatia adjectivelor (The Comrarison of Adjectives)

Spre deosebire de limba romana, unde adjectivul are flexiune de gen, numar si caz si comparatie, adjectivul din limba engleza nu se schimba dupa gen, numar si caz. Singurul mod de marcare formala este comparatia:

un elev inteligent-a clever schoolboy

o eleava inteligenta - a clever schoolgirl

elevi inteligenti - clever schoolchildren

Lectia a doua este mai grea decat prima lectie. - Lesson 2 is more difficult than Lesson 1.

Continul categoriei gramaticale a comparatiei consta in faptul ca la obiectele din lumea inconjuratoare calitatile pot aparea in masura egala: The Maths teacher is as old as the Psysics teacher.

sau in masura inegala: The maths teacher is older than the Pasysics teacher.

Categoria gramaticala a comparatiei este concretizaqta in limba engleza ca si in limba romana, in trei grade de comparatie:

Gradul pozitiv nemarcat arata prezenta normala a unei calitati a obiectelor, fara a se face vreo comparatie:

He is tall. She is beautiful.

Gradul comparativ compara doua obiecte, indicand prezenta calitatii la obiectele comparate in masura egala (comparativul de egalitate: He is as tall as his sister) sau in masura inegala (I am younger than her) sau de inferioritate: This lesson is less interesting than the previous one).

La gradul comparativ, termenul comparatiei poate fi exprimat: He is more punctual than the others.

sau neexprimat: He is more punctual.

Gradul superlativ arata ca un membru al unui grup poseda calitatea comparata in cel mai inalt grad, prin intermediul unei comparatii directe (comparativul relativ: She is the cleverest of all) sau fara comparatie directa (superlativul absolut : She is very clever).

Atentie! Atunci cand se compara numai doua notiuni se foloseste gradul comparativ precedat de articolul the in locul superlativului: She is the younger and the more beautiful of the two sisters.