| antiacta33 a întrebat:

Profa ne tot bate la cap ca in 2016 vom da bac si la franceza! E adevarat? Sper ca nu e adevarat deoarece sunt varza la franceza laughing Sunt in clasa a X-a profilul Electrician Electronist Auto! Dau funda celui mai clar raspund!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere happy

Competenţele lingvistice ( BAC - examenul la limbă străină ) se susţin la ORICE liceu/profil/specializare!

Evident că profesoara a vrut să vă SPERIE rolling on the floor
La BAC vă puteţi ALEGE orice limbă doriţi, evident, dintre cele studiate în liceuwinking

Dacă rămâi la acelaşi profil/specializare/liceu, atunci vei da BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

O zi frumoasă.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Şi acum se dau Competenţele lingvistice : poţi ALEGE să dai BAC-ul la Franceză sau la ALTĂ limbă străină studiată în liceu!

"* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu"

Deci, ORICARE dintre limbile străine studiate în liceu - la ALEGERE!

"Art.45 (1) La proba C, de evaluare a competentelor lingvistice într-o limba de circulatie internationala studiata pe parcursul învatamântului liceal, elevii pot alege oricare limba moderna studiata în liceu, indiferent daca a fost studiata drept limba 1, limba a 2-a sau limba a 3-a de studiu, daca a fost studiata în regim normal, intensiv, bilingv ori daca a fost disciplina obligatorie sau optionala." - SURSA = Metodologia de BAC/Anexa 2 la O.M.E.N. nr. 4799/2010 de la linkul oficial :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4799-31-08-2010.zip

Toate cele bune.

| antiacta33 explică (pentru bursuc001):

Mersi! Dar totusi nu sunt prea multumit de raspuns... BAC-ul la franceza sau engleza nu se da doar la profilurile mai importante gen mate-info? Oricum daca ma iau dupa ce ai spus tu aic, profa ne-a mintit deoarece ea ne-a spus ca BAC-ul la franceza va fi obligatoriu. Sunt foarte sigur ca profesoara a vrut doar sa ne sperie ca sa ne apucam de invatat. Acum cateva zile unul dintre colegii mei, a intrebat alta profesoara daca se va da bac la franceza, iar raspunsul ei a fost nu. Noi vom da BAC la matematica, fizica, Biologie/Geografie la alegere.

| bursuc001 a răspuns (pentru antiacta33):

Cu plăcere happy

Competenţele lingvistice ( BAC - examenul la limbă străină ) se susţin la ORICE liceu/profil/specializare!

Evident că profesoara a vrut să vă SPERIE rolling on the floor
La BAC vă puteţi ALEGE orice limbă doriţi, evident, dintre cele studiate în liceuwinking

Dacă rămâi la acelaşi profil/specializare/liceu, atunci vei da BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

O zi frumoasă.

| FatUglyVirgin a răspuns:

Nu se da bac la franceza.

| Alexandruza11a a răspuns:

Eu sunt in a IX-a si nu cred ca este posibil sa se dea BAC la franceza fiindca asa trebuia sa fim anuntati mai devreme! Oricum eu sunt la Stiinte Sociale si nu cred ca aici se va da BAC-ul decat la Istorie, Romana si Engleza

| KadeJudo a răspuns:

Pai daca este in 2 ani bacul, pune mana si invata putin cate putin franceza ca in 2 ani poti deveni si olimpic la o materie.

| chris19999 a răspuns:

Eu sunt in a IX-a si nu cred ca este posibil sa se dea BAC la franceza fiindca asa trebuia sa fim anuntati mai devreme! Oricum eu sunt la Stiinte Sociale si nu cred ca aici se va da BAC-ul decat la Istorie, Romana si Engleza