| YoChriss a întrebat:

Scriu aici din dorinta de deveni mai bun. Sunt clasa a 9a profil real si imi e greu sa ma adaptez cerintelor tuturor profesorilor si sa ma descurc cu toata materia noua de care dau acum. La matematica sunt un dezastru, in ciuda faptului ca in gimnaziu ma descurcam binisor. (am 8, 55 in examen la mate). Pe langa matematica si biologia si chimia imi dau batai de cap. Problema mea e ca la spusele parintilor inainte de examen, "invata acum mult ca dupa la liceu e lejer" m-am asteptat ca liceul sa nu imi dea mari batai de cap, chiar daca am intrat la cel mai bun liceu din oras. Chiar vreau sa incep sa invat in adevaratul sens al cuvantului dar acum imi e foarte greu sa o fac. Cred ca tot ceea ce am nevoie e motivatie, dar nu stiu cum sa ma motivez. Am nevoie de un impuls la inceput, pentru ca dupa ce pornesc imi e usor sa ma mentin pe aceeasi linie. Intrebarea mea ar fi, cum pot sa incep sa invat bine si cum pot sa ma motivez sa fac asta? Vreau sa invat pentru a imi putea asigura un viitor bun. Ofer funda! Multumesc.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu de ce ti-au spus parintii tai asta, dar cu sigurnata este un neadevar. Adevarul este ca invatatul pentru admitere te pregateste pentru ritmul de invatare din liceu, la inceputul clasei a noua va trebui sa mentii ritmul in care ai invatat pentru admitere, ca pana la inceperea tezelor din primul semestru sa il intensifici serios.
Nu stiu alta motivatie decat ambitia. Tu trebuie sa stii ce vrei sa faci in viata, daca vei vrea o cariera sau te vei multumi cu a aranja marfa in raft la supermarket (munca onorabila ed altfel, dar lipsita de mari satisfactii). Eu mereu m-am gandit ca nu sunt eu mai proasta decat colegii mei si mi-am dorit sa fiu mereu cea mai buna din clasa. In plus, mi s-a parut interesant sa invat. Pe fiecare pagina de manual erau atatea informatii interesante, despre care mi-am dat seama ca imi vor fi utile in viitor si mi se parea ca a trece peste ele fara sa le retin ar fi echivalent cu a arunca niste bani care mi se ofera, doar din lenea de a intinde mana sa ii iau.

| Vali2343242 a răspuns:

8,55 in examen si ai intrat in cel mai bun liceu din oras, pe profil real? Cum asa? Inseamna ca am avut avut eu ghinion (ipotetic vorbind, daca ai fi luat 10 la romana tot am media mai mare decat a ta) pentru ca am intrat in al 4 lea sau al 5 lea liceu din oras, tot pe profil real(mate-info). Tu ce intrebi mai exact, cum sa inveti sau? Totul depinde de tine. Incearca sa stai atent la fiecare ora, si sa inveti zilnic la materiile de profil. Daca consideri ca ai nevoie de teme, go for it (eu n-am facut nici macar 2/5 din teme pana acum si n-am probleme... sunt cls a 10-a). Nu stiu la ce te asteptai, parintii tai ti-au spus ca e lejer. Da, e lejer intr-un liceu slab. Tu este intr-un licepu de top, pe profil real. Aveai alte asteptari? Eu primul sem la chimie am ramas corijent cu 4, pe al doilea aveam 7, 8, 9(media 8). E importat sa nu faci aceleasi greseli de 2 ori. Am cei mai exigenti profesori din liceu si pot spune ca daca te mentii nota 6 generala esti bun.Asta in liceul meu. Zicea odata un prieten de-al meu, fost elev al liceului in care invat:,, Trebuie sa inveti de 10 ca sa iei 6. ''. Pe asta ma axez eu. Adica, nu ma supar daca am note mai mari evident dar eu vreau decat sa raman cu ceva in cap si sa trec, sa dau bacul si sa intru la facultate fara emotii. Si in mod evident, nu optez pentru bursa. Asta in conditiile in care am intrat primul pe clasa la o diferenta destul de mare. Iti sugerez sa te muti daca consideri ca nu faci fata. Clasa a 9-a nu e nici pe departe cea mai usoara. La mate cel mai usor mod de a invata e sa reiei fiecare exercitiu facut la clasa si sa-l faci pana le pricepi(trebuie sa fi atent la ore ca sa intelegi). La chimie trebuie sa ai multa ''cultura generala''. Nu citi doar ce ai scris in caiet, mai citeste si din carte. Asta se aplica la toate materiile. La fel si la fizica. Informatica e matematica scrisa intr-un limbaj de programare. O sa faci programe. Nu e deloc usor. Nu te lasa pe o urece, sa zici ca nu inveti pentru un test si o sa refaci tu nota. O medie e foarte greu de refacut cand ai note mici (asta la mine). Incearca sa scoti media 6 pe primul sem, ca pe al doilea sa o lasi un pic mai moale. Asta nu inseamna sa nu mai inveti. Inveti constat, pentru fiecare ora pentru ca o sa ai nevoie si mai tarziu si o sa-ti fie foarte greu sa recuperezi. Ce pot sa spun... bafta!

| RigbyBarosanul a răspuns:

Cel ami bun video care te va ajuta sa inveti https://youtu.be/0nFkQ4cQhME