| XXXray a întrebat:

Stiti la ce se da bacul la un liceu tehnic ca profil avand mecanica auto? Mi-asi dori sa fac mecanica ca pare interesanta si nu mi se pare grea.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există "liceu tehnic" cu specializarea ( NU "profil" ) "mecanica auto"!

Cel mult, poate fi vorba de specializări care au legătură cu acest domeniu ( NU neapărat "auto" ) :
* Tehnician electronist
* Tehnician mecanic pentru întreţinere si reparaţii
* Tehnician transporturi
* Tehnician electrician electronist auto, etc.

La profilul "Tehnic" - TOATE specializările amintite mai sus - dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

| alexs99 a răspuns:

La liceul tehnic bacul se da la romana, matematica si la alegere dintre fizica, chimie, biologie(probele scrise).Pe langa probele scrise, se mai dau competente la romana, o limba straina si competente digitale.
O zi buna.