| readdevil a întrebat:

Sunt clasa a-IX-a la liceu si am 15 ani. Din clasa I-a pana acum am urat matematica. Acum parca m-am trezit la realitate. Vreau sa invat matematica de la a la z. Ce pot face? Sunt disperat. Zic"Ok, Azi ma apuc" iau o catre de matematica si ma uit pe ea. Dupa 10 min imi vine sa o arunc. Ce ma fac? nu vreau sa fiu un "analfabet". Am nevoie disperata de raspunsuri. Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca chiar vrei, poti fi autodidact.Reciteste acasa sau la biblioteci toate manualele pana la varsta ta, invata ce ai eludat pana acum, cauta culegeri cu rezolvari, de algebra, trigonometrie, analiza matematica, speciale si geometrie, vezi cum se pune 'problema', in timp scurt dai lectii si profesorilor.
Eu am fost in situatia ta si am luat la vremea mea apoi cam toate olimpiadele la prima faza, vezi daca este si o revista de matematica. Va fi multa munca, dozeaza-ti fortele si in ceva timp vei avea rezultatele.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Dragoste cu sila nu se poate, dar trebuie sa accepti ideea ca putina atentie nu-ti strica sa-i dai, pentru a termina linistit si cu succes liceul. Tu poti fi usor ironic, dar te vei trezi maine ca nu poti trece de un amarat de bac, asta in cazul in care vei termina liceul si vei da bacul si la aceasta "urata" materie.

| JucărieLEGO a răspuns:

Cel mai eficient e sa iti iei un meditator, dar sa nu fie sub nicio forma proful de la clasa.