| alexuL97 a întrebat:

sunt in clasa a 11 a la profil de matematica informatica si ma pricep foarte bine la info. Vreau sa ma duc la facultate de info dar problema este ca la liceu fac pascal si la facultate am inteles ca se cere c++. Sunt multe diferente intre pascal si c++? daca poate cineva sa ma ajute sa inteleg c++ as fi foarte recunoscator big grin dau fundawinking

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sunt la facultate am terminat de mult Automatica si Calculatoare.

poate nu m am exprimat corect, nu poti sa faci chiar ce limbaj vrei, dar spre exemplu la poiecte in general poti alege ce limbaj vrei daca nu ti se impune ceva anume pentru a evidentia o anume tehnologie. Oricum depind de la profesor la profesor. La fel si la proiectele de licenta iti alegi ce si in ce limbaj vrei tu sa lucrezi.

Nu te du cu pascal, e un limbaj invechi si nu mai e folosit aproape deloc in industrie. Tranzitia catre c++ nu e deloc grea presupunand ca in pascal stii cu ce se mananca programarea.

Uite un tutorial despre c++, arunca un ochi

http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In general programarea se incepe de la 0 in facultate. ideea e sa stii principiile programarii nu un limbaj pe de rost. Oricum nu prea ti se impune in facultate ce limbaj sa folosesti.

Diferenta intre C++ si Pascal e de sintaxa si atat.

| alexuL97 explică (pentru suntserios):

Multumesc ca ai raspuns happy si apropo, esti la facultate de informatica? si daca nu mi se impune limbajul, daca am inceput in pascal, pot sa ma duc in continuare pe pascal in facultate sau cum? :/ ca nu stiu ce ma asteapta acolo...

| suntserios a răspuns (pentru alexuL97):

Nu sunt la facultate am terminat de mult Automatica si Calculatoare.

poate nu m am exprimat corect, nu poti sa faci chiar ce limbaj vrei, dar spre exemplu la poiecte in general poti alege ce limbaj vrei daca nu ti se impune ceva anume pentru a evidentia o anume tehnologie. Oricum depind de la profesor la profesor. La fel si la proiectele de licenta iti alegi ce si in ce limbaj vrei tu sa lucrezi.

Nu te du cu pascal, e un limbaj invechi si nu mai e folosit aproape deloc in industrie. Tranzitia catre c++ nu e deloc grea presupunand ca in pascal stii cu ce se mananca programarea.

Uite un tutorial despre c++, arunca un ochi

http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/