| AdrianBoss17WOLF a întrebat:

Va intreb si eu?
Scuzati pentru categorie!
Cum pot masura o rezistenta cu un aparat de masura BT-830B?
Deci cum se masoara o rezistenta?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Poate ai vrut sa spui DT830B:
http://electrob.allshops.ro/......-830B.html
Rezistentele se masoara pe una din scalele (200, 2000,20K,200K,2000K)
- bagi firul NEGRU jos, firul ROSU la mijloc.
- cel mai usor vei invata folosind o rezistenta cu valoare cunoscuta.
(- ex. rezistenta 10k
pui aparatul pe 20K, pui firele pe rezistenta (fereste-te sa atingi cu ambele maini in timpul masuratorii piciorusele rezistentei (in unele cazuri influenteaza masuratoarea).
- aparatul va arata 10.0 (daca rezistenta e exact de 10k, daca nu 10.1...10.4).

1 răspuns:
| AdrianBoss17WOLF explică:

Mersi de raspuns! Dar ca sa masor rezistenta, ea trebuie sa fie in lucru sau asa nemontata?