| JohnnyB98 a întrebat:

Vreau sa ma mut la profilul filologie, sunt clasa a10a si trebuie sa dau diferente la latina. Cine stie daca se da greu si din ce se da? Va rog raspundeti cat mai repede daca stiti! Funda.

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Am trecut si eu prin acelasi proces, pe vremuri. Examenul e usor, oricum ar fi il vei lua. Dai din verbe, declinari si poate si maxime. vei avea insa parte de ajutor, nu-ti fa grijihappy.

| JohnnyB98 explică (pentru TheAce):

Imi poti explica ce sunt alea "maxime"? Am luat caietul de la cineva si o sa caut in el. Iar la declinarile substantivului trebuie sa stiu terminatiile, si la verbe ce ar trebui? big grin Primesti funda, dar raspunde-mi si la intrebarile aste daca tot stii cu ce se mananca laughing. Multumeschappy

| TheAce a răspuns (pentru JohnnyB98):

Maximele sunt acele ''zicatori'' daca vrei. iti dau niste exemple: ''Errare humanum est'', ''sic transit gloria mundi'', ''ars longa, vita brevis'', ''aquila non capit musca'' etc. Sunt cele clasice in general, nu vei avea probleme. La verb in general mai sus de sum est est sumus esti sunt nu prea se ajunge. E un examen lejer, profesoarele de latina sunt si profesoare de romana sau o limba straina, isi dau seama ca nimeni nu-i atat de interesat de materia asta.