| May2001 a întrebat:

Salut TTP! E adevarat ca la liceu ai voie sa folosesti calculatotul la orele de matematica, in timpul testelor sau chiar la BAC?

7 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Poate la Fizica si la Chimie. De matematica nu cred ca e adevarat. Asa calculatorul face tot...

| AC4S4 a răspuns:

La orele de matematica folosesti calculatorul cand ai un calcul cu numere mari (inmultiri, impartiri, ridicari la putere) pentru a nu pierde timp. La examene in nici un caz, nu ai voie cu calculatorul (examenele sunt facute ca sa nu ai calcule grele). Nici la fizica, chimie nu ai voie cu calculatorul.
Mai demult era o materie "Contabilitate", la aia se folosea calculatorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi foloseam calculatorul in clasa cand erau operatii cu numere foarte mari sau ne interesa mai mult aplicarea formulelor, decat rezultatul in sine, dar asta se intampla rar.

Daca nu poti face calcule in minte, nu cred ca ai ce cauta in bac laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate la profile unde merge lumea special pentru a scăpa de mate (sociale, filo etc.), dar sigur nu la mate-info sau științele naturii și în niciun caz la bac.

| cooldreams a răspuns:

Asta depinde de profesor. Probabil la mate n-o sa te lase niciunul (e matematica... totusi). Asta bineinteles nu ne impiedica pe noi sa le folosim pe sub banca. Pe noi ne lasa la chimie si fizica dar doar pana in a XII-a. La BAC oricum n-ai voie cu calculatorul, dar nu te teme: la mate calculele sunt usoare.

| May2001 explică:

TPU* Imi cer scuze!

| May2001 explică:

Nu e ca nu pot face calcule in minte, dar multi imi spuneau ca la liceu te lasa cu calculatorul la mate si cum mi se parea aiurea am zis sa intreb laughing