| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor,

Am gasit o problema.Nu inteleg dilema.
As vrea sa vad daca voi stiti. Dilema este:

Vrei sa cumperi o bluza de 97 lei.

Nu ai bani, asa ca ii ceri mamei tale 50 lei si tatalui tau 50 lei = 100 lei.
Cumperi bluza si iti raman 3 lei.
Ii dai mamei tale inapoi 1 leu si tatalui tau 1 leu si cu 1 leu ramai tu.Acum le datorezi amandoi cate 49 lei.

49 lei +49 lei +1 leu (al tau) = 99 lei

Unde este 1 leu?

Cine rezolva dilema are FUNDA!

5 răspunsuri:
| digital7shady a răspuns:

49 de lei mai ai de dat(dupa ce ai dat un leu unuia din parinti), nu ai de ce sa ii aduni la total. Nu poti aduna cat mai ai + cat le datorezi dupa ce le-ai dat din suma ca sa afli suma initiala.winking

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Sincer sa-ti spun nu am putut deslusii singur si m-am gandit la ceva tv, transportu.Asa ca am gasit pe facebook intrebare si raspunsu:Simplu... a scazut datoria cu un leu. Daca bluza costa 95 de lei si dadea inapoi 2 lei la fiecare era: 48 + 48 + 1 = 97; in cazul asta a scazut datoria cu 2 lei la fiecare, adica diferenta 100 - 97 + 1 = 2. In cazul dat diferenta de un leu reprezinta plata datoriei cu un leu la fiecare parinte. Cine nu o inteles sa ma sune..Multumesc Cotisel Marius. Bafta. Puteai sa te documentezi. Sper ca raspunsu dumnealui te-a ramurit.

| digital7shady a răspuns (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Cam greu... am rezolvat in 3 minute.winking

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns (pentru digital7shady):

Bravo ..Succes.

| AcelasiOm12 a răspuns:

Ai 100. Iei bluza. Raman 3. dai cate 1 ramai cu 1. Bun. Le mai datorezi fiecarui parinte cate 49 de lei, in acesti bani pe care ii datorezi incluzandu-se si leul care te-a ramas, respectiv impartindu- la 2 revin cate 50 de bani fiecaruia, deci ramai cu datoria de 48.5 la fiecare parinte.
Acum poti calcula 48.5+48.5+2(ce ai dat prima oara)+1(leu al tau) = 100.
Aici se ascunde micul truc deoarece iti baga pe gat leul tau de 2 ori corect fiind ori cum am zis ori 49+49(unde e inclus si leul ramas)+2(lei care i-ai dat parintilor)=100