Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2777709intrebari
Ultimele intrebari
StarShinerS
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
20 Oct
SATI 288.186AFISARI
156.100VIZITE
141.511V. UNICI
27 Ianuarie 2013
swalke intreaba:

Salut tuturor. Am o intrebare. Cum se realizeaza un eseu despre tema si viziunea intr-o opera? ( test poetic, Testament De T.Arghezi) Ce se spune despre viziune? Cum se realizeaza? Va rog frumos sa ma ajutati.

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 1 răspuns RSS raspunsuri)
  • 27 Ianuarie 2013 20:17
    usurelu123 a răspuns:

Testament de Tudor Arghezi face parte din seria artelor poetice moderne aleliteraturii romne din perioada interbelica, alaturi de Eu nu strivesc corola de

minuni a lumii de Lucian Blaga si Joc secund de Ion Barbu. Poezia este asezata n

fruntea primului volum arghezian, Cuvinte potrivite (1927), si are rol de program(manifest) literar, realizat nsa cu mijloace poetice.

ENUNTAREA ARGUMENTELOREste o arta poetica, deoarece autorul si exprima propriile convingeri despre
    � �
    arta literara, despre menirea literaturii, despre rolul artistului n societate.
    � �
    Este o arta poetica moderna, pentru ca n cadrul ei apare o tripla problematica,

specifica liricii moderne: transfigurarea socialului n estetic, estetica

urtului, raportul dintre inspiratie si tehnica poetica.

Se poate vorbi despre o permanenta a preocuparii argheziene de a formula crezul

poetic, Testament fiind prima dintre artele poetice publicate n diferite volume:

Flori de mucigai, Epigraf, Frunze pierdute etc.DEZVOLTAREA ARGUMENTELORTema poeziei o reprezinta creatia literara n ipostaza de mestesug, creatie lasata

ca mostenire unui fiu spiritual. Textul poetic este conceput ca un monolog adresat de tata unui fiu spiritual

caruia i este lasata drept unica mostenire cartea", metonimie care desemneaza
    � �
    opera literara. Discursul liric avnd un caracter adresat, lirismul subiectiv se
    � �
    realizeaza prin atitudinea poetica transmisa n mod direct si, la nivelul

expresiei, prin marcile subiectivitatii: pronumele personale, adjectivele
    � �
    posesive, verbele la persoana I si a Ii-a singular, alternnd spre diferentiere cu

persoana a IlI-a, topica afectiva (inversiuni si dislocari sintactice), n poezie,

eul liric apare n mai multe ipostaze: eu/ noi, eu/ tatal -fiul (n dialogul
    � �
    imaginar initial), de la strabunii mei pna la tine" (n relatia strabunii" - eu
    � � � �
    - tu), Robul - Domnul...