| veronika999 a întrebat:

Salut tuturor! Anul acesta trec in clasa a9a si as dori sa stiu ce lectii/capitole ar trebui sa repet la biologie si chimie pentru a fi in tema cu ce se studiaza la liceu. Mentionez ca am ales profilul bio-chimie si as vrea sa studiez medicina in viitor. Orice raspuns mi-ar fi de mare folos. Multumesc anticipat! :*

Răspuns Câştigător
| maria1232 a răspuns:

Buna! Eu am terminat acum clasa a 9-a. La biologie studiezi in primul semestru celula, iar in al doilea animale (vag) si plantele, iar la chimie faci la inceput ceva asemanator clasei a 7-a apoi faci gazele, ecuatii redox, echilibru chimic si concentratii!

5 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Nu mai bine te bucuri de vacanta?

| veronika999 explică (pentru vangaelis):

Doar voiam sa stiu...

| vangaelis a răspuns (pentru veronika999):

N-am vrut sa par rau doar ca mi se pare ca te cam grabesti. Si eu am fost ca tine, stiu cum estewinking

| Dilaa98 a răspuns:

Şi eu aceleaşi intenţii ca şi tine big grin : vreau la ştiinţele naturii,doar că pe mine m-ar interesa o facultate de farmacie,dar nu se ştie ce-mi rezervă viitorulwinking.
Pai eu cred că la bio studiezi biologia de clasa a V-a şi a VI-a (plante şi animale), la fizică să ştii formulele cele mai importante şi la chimie, ecuaţii chimice, tabelul periodic (cu metale/nemetale şi valenţe) şi chestiile cele mai importante ( volumul molar : 22, 4 şi numărul lui avogadro 6, 023 x 10 la puterea 23), cu se calculează masele molare...
Sper că te-am ajutat cât de cât big grin.Mult succes! :*