| fariseu a întrebat:

Salutare am nevoie urgenta de ajutor - un triunghi isoscel are perimetrul 160 cm, iar baza este cu 20 cm mai mica decit oricare dintre laturile congruente. Aflati cosinusul unghiului de la baza triunghiului?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1/3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă la perimetru adaugi 20 cm, triunghiul devine echilateral, deci rezultă că laturile sunt 60. Laturile egale sunt 60.iar baza e 40.
Tragi înălțimea pentru a face un triunghi drept. Cos=cateta alăturata/ipotenuza, adică 20/60=10/30=1/3.