| Rollys a întrebat:

Salutare!

Am primit bibliografia pentru clasa a XI-a și aș dori să știu câte pagini are fiecare text

1) Vasile Alecsandri, Chirița în provinție
2) Costache Negruzzi, Alexandru Lăpușneanul
3) Camil Petrescu, Ultima noapte de dragoste, întaia noapte de război
4) G. Călinescu, Enigma Otiliei
5) Mircea Eliade, Nuntă în cer

8 răspunsuri:
| Bonniie a răspuns:

1) Chiriţa în provinţie - 124 pagini ( http://www.libris.ro/......47393.html )
2) Alexandru Lăpuşneanul - 127 pagini (http://www.emag.ro/......2KG8BBBM/)
3) Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război - 368 pagini ( http://www.elefant.ro/......17890.html )
4) Enigma Otiliei - 480 pagini ( http://www.emag.ro/......DSBYC3BBM/ )
5) Nuntă în cer - 144 pagini (http://www.emag.ro/nunta-in-cer-mircea-eliade-9789731044538/pd/DTHTRBBBM/ )

| Kaℓi a răspuns (pentru Bonniie):

Frumos din partea ta ca ai ajutat, insa putea sa faca si el/ea efortul sa caute, nu?

| Bonniie a răspuns (pentru Kaℓi):

Normal, nu erau nişte informaţii foarte greu de găsit, dar am zis să ajut.

| Kaℓi a răspuns (pentru Bonniie):

Asa e happy

| Salontanul a răspuns (pentru Kaℓi):

Ai uitat sa-i spui in care editie. Ca eu le am in alte editii si au alt numar de pagini. Lasand gluma la o parte, mie mi-ar fi greu sa ajut un asemenea puturos. Cum sa pui o asemenea intreabare? Le citesti si gata!

| corolav a răspuns (pentru Bonniie):

Nu este obligatoriu ca aceste cifre indicate de matale să fie și cele exacte.
Depinde de ediție.
Și ca să dau doar două exemple, care îmi sînt cele mai la îndemînă acum
Două dintre aceste titluri, au făcut parte cîndva din celebra colecție „Romanul de dragoste" ( numerele 26 și 28) a editurii
„Eminescu", 1971.
"Enigma Otiliei " are 440 de pagini.
"Ultima noapte de dragoste, întîia noapte de război" are
326 de pagini.(vezi comparativ și cifrele din răspunsul matale).
Cînd e vorba de numărul de pagini al unei cărți, trebuie
avut în vedere următoarele criterii:
- ediția cînd a fost tipărită acea carte.
-formatul cărții.
- înălțimea și lățimea corpului de literă folosit.
- dacă respectiva ediție are sau nu o introducere
și un cuprins.
- dacă respectiva ediție este sau nu ilustrată.
Și atunci, funcție de toate aceste elemente, care sunt la
latitudinea editorului, numărul de pagini al unei cărți diferă,
În mod normal, de la o ediție la alta.
Asupra acestui subiect am mai discutat și
, prin urmare, atît cel ce pune întrebarea cît și
cel care răspunde trebuie să țină cont de acest
lucru.
Partea cea mai puțin plăcută a acestui lucru este
faptul că, de foarte multe ori, sunt școlari care pun
un asemenea gen de întrebare. Ca și cum acest lucru
ar fi primordial în lecturarea unei cărți.
Școlarul de azi nu are deprinderea și plă
cerea cititului.
Dar cel mai grav lucru este acela că cei ce gîndesc
aceste lecturi, funcție de pograma școlară, nu vor să
priceapă că aceste creații iterare sunt deja învechite,
nu mai corespund mental și chiar educativ școlarului
român de la anul 2016.
Cu cel puțin primele patru titluri m-am lovit și eu în
urmă cu aproape 60 de ani, cînd am făcut liceul.
De atunci și pînă acum nu s-au mai scris, în limba și
literatura română, și alte cărți? Care să fie, în primul
rînd, accesibile la citit de către școlari, cu personaje
mai apropiate de zilele noastre, cu întîmplări mai apropiate
de zilele noastre, cu subiecte îndeajuns de moralizatoare
pentru educația pozitivă a școlarului.
Sincer nu-i înțeleg pe acești făuritori de școală românească
la momentul primului sfert de veac XXI.
Școlarul trebuie îndrumat nu neapărat către facil ci la ceea
ce îi este lui la îndemînă, vieții contemporane, a vieții și
evenimentelor cu cel mult 50 - 60 de ani în urmă.
Mă mir că nu vor Dinicu Golescu, Nicolae Bălcescu,
Ion Budai Deleanu, Dimitrie Țichindeal, Bucura Dum
bravă, Ion Catina, Vasile Cîrlova și alții ai vremii lor.
Dar da pentru „Cireșarii", „Groapa " ( Eugen Barbu),
„Cel mai iubit dintre pămînteni " ( Marin Preda), „Delirul "
( Marin Preda), „Mirona " și „Pînza de păianjen" (CellaSerghi),
și încă poate multe altele asemănătoare acestora.

| Kaℓi a răspuns (pentru Salontanul):

Ai dreptate, mai putin intr-o privinta: nu eu am fost cea care i-a dat numarul de pagini, ci Bonniie happy eu as fi ales sa-l invat sa pescuiasca, nu i-as fi dat pestele gata prins.
Cum sa pui o astfel de intrebare? simplu, probabil dintr-o lista de mai multe opere, pot alege doua sau trei pe care sa le citeasca, si e evident ca isi doreste sa stie care-cate pagini are pentru a le citi (eventual) pe cele mai scurte. Pentru ca, nu-i asa, cititul dauneaza grav sanatatii.

| Salontanul a răspuns (pentru Kaℓi):

Ai dreptate!