| Alex90sa a întrebat:

Salutare, am si eu o mica nelamurire, daca o persoana exprima urmatoarea propozitie: "Nu exista batran sa nu fie sanatos." Interlocutorul ce deduce din propozitia respectiva?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa deduca nimic. Parafrazat, se afirma ca toti batranii sunt sanatosi.

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Înseamnă că, orice bătrân e sănătos tun.
Ceea ce, mă îndoiesc că e adevărat. Odată cu bătrânețea, treptat, apar și bolile, scade imunitatea...

| pufulescu a răspuns:

Asa cum ai scris-o tu, si punctuatia e foarte importanta aici, se deduce ca toti batranii sunt sanatosi.

| Anothergirl22 a răspuns:

Buna! Eu cred ca este o afirmatie care exprima ideea de sanatata intr-un mod incomplet! Este adevarat ca de la o varsta inaintata, oamenii incep sa fie mai "șubrezi", adica se imbolnavesc mai usor, au oase mai sensibile...dar totodata, ajungand la batranete, omul a demonstrat ca a avut tarie si putere de a invinge sau de a tine sub control anumite probleme medicale. Iar faptul ca acestia inca traiesc inseamna ca sunt sanatosi partial (bineinteles ca nu in totalitate sau complet, ca sunt prea rare cazurile!)

Pe de alta parte se piate referi la sanatatea mentala acumulata de-a lungul innotului printre ani. Ajungand la batranete, acumulezi un bagaj de cunostinte dobandit prin probleme infruntate, succesuri, esecuri...iar acest fapt de ajuta se iei decizii sanatoase si sa provesti viata dintr-un unghi sanatos (daca nu apar unele boli psihice, dar chuar si asa batranul este considerat sanatos pentru ca a avut atata putere si tarie sa lupte in viata sa lunga)
Acesta este punctul mei de vedere. Gresit sau nu mie asta imi inspira propozitia! Sper ca te-am ajutat!

| corolav a răspuns (pentru Anothergirl22):

InJust Teodora.
Corect este „succese" nu „succesuri".
În rest...toate bune și să auzim de bine!
Sănătate!

| Anothergirl22 a răspuns:

Dragă corolav, dând o raită pe net vei observa că sunt corecte ambele forme de plural al substantivului

| Anothergirl22 a răspuns:

Dragă corolav, dând o raită pe net vei observa că sunt corecte ambele forme de plural al substantivului neutru "succes".

Un succes-doua scuccese sau doua succesuri.

Eu am invățat la școală că există cuvinte cu mai multe forme de plural. Tot ce trebuie să faci e să-l folosești pe cel potrivit contextului. Cum ar fi sunat daca as fi zis: "...bagaj dobândit prin succese, eșecuri". Nu suna mai bine "succesuri, eșecuri"

| Anothergirl22 a răspuns:

*forme de plural ale substantivului